Как да проверим климатика при покупка на употребяван автомобил

И още: как правилно да използваме климатика в автомобила

климатик климатична система

iStock

В нимавай какво си пожелаваш. Докато дъждът ни давеше в продължение на месец, месец и половина, желанията ни бяха за слънце и жега. Е, ето я. И не сме особено доволни, защото температурите не се издържат. А повечето от нас пътуват към морето (без значение Черно или Бяло), което изисква добро охлаждане в колата, иначе пътят ни не би бил възможен.

Затова, когато купувате употребяван автомобил, трябва да се уверите в надеждността на климатичната му система.

Първи начин: най-лесният

Помолете продавача да стартирате двигателя, да включите най-ниската температура на климатика и да отворите вентилационните отвори. Не бързайте с проверката, оставате двигателя и климатика да работят 5-10 минути, за да сте сигурни в безупречната работа на системата.

Най-добре е да проверявате климатика, когато външната температура е над 15 градуса.

Втори начин: по-надежден

Отворете предния капак и проверете радиатора и маркучите на климатика. Обикновено се намират пред главния радиатор на охладителната система. Не трябва да има видими повреди или течове по корпуса на климатика - това би могло да означава, че системата може да се повреди по всяко време.

Проверете дали в системата има фреон. За да направите това, открийте тънка тръбичка близо до радиатора и проверете дали има налягане в нея.

Температурата на тънката тръба от радиатора към купето не трябва да е много висока. Това може да показва неизправност на климатика.

Трети начин: по-скъп (но и на-надежден)

Не сте сигурен, че климатик работи? Остава едно решение - сервиз и пълна диагностика. Ако продавачът упорито се опитва да ви убеди, че системата работи добре и лекото забавяне на подаването на студен въздух в интериора се дължи на нещо незначително като причина, най-добре да отидете направо в сервиз.

Поддръжка на климатика

След закупуване на употребяван автомобил си струва да направите малка поддръжка на системата или (ако е необходимо) да я напълните с фреон. За да стане това, механикът в сервиза свързва системата със специален апарат, който проверява херметичността и, ако всичко е наред, изпомпва хладилен агент в системата. Антибактериалното третиране на вентилационната система няма да е излишно - поради температурни колебания се образува конденз, в който се размножават бактерии. Разбира се, няма да е излишно да смените филтъра на купето.

Как правилно да използвате климатика

Отворете вратите на колата, включете двигателя и климатика (температурата е 21-22 градуса, не е нужно да я понижавате), отворете всички прозорци и ... излезте от купето. Изчакайте поне няколко минути. Оставете вътрешността да се проветри малко.

След като потеглите, оставете прозорците леко открехнати в самото начало. За да създадете комфортен въздушен поток, е по-добре леко да отворите прозорците диагонално: предния шофьорски и десния заден. Ако има шибедах, използвайте го.

Насочете въздушния поток от вентилационните отвори настрани. Основното нещо е да не духа директно върху вас.

Ако навън е горещо, не трябва да ви е студено в колата. Смята се, че максималната температурна разлика, която тялото понася лесно, е 5-7 градуса.

Източник на статията: avto.mail.ru

климатик климатична система полезно съвети