И ма два основни подхода за подобряване на характеристиките на автомобила: механичен и електронен. Всеки има свои собствени характеристики и ефективност. В тази статия ще разгледаме причините за загуба на мощност, как да се увеличи ефективността и как да спестите ресурса.
Как да увеличите мощността на двигателя
Увеличаването на мощността може да служи за различни цели, от повишаване на комфорта на водача до подобряване на производителността на автомобила. Да разгледаме и основните методи това да се случи.
1. Чип тунинг
Това е един от най-популярните методи за увеличаване на мощността без значителни промени в конструкцията на двигателя. Този вид тунинг включва промяна на настройките на ECU (електронния контролен блок). Чрез препрограмиране можете да преконфигурирате работните параметри на горивната система, запалването и други системи, за да постигнете по-висока производителност. Средното увеличение на мощността ще бъде 10-15%.
Плюсове
минимални промени по двигателя;
бърз монтаж и обратимост на процеса.
Минуси
може да доведе до повишен разход на гориво
неправилните настройки могат да доведат до повишено износване на двигателя.
2. Монтаж на турбо или компресор
Турбокомпресорът увеличава мощността на двигателя чрез подаване на повече въздух към цилиндрите. Турбината използва енергията от отработените газове, за да завърти колелото, което вкарва въздух под налягане в двигателя. Компресорът, за разлика от турбината, се задвижва от коляновия вал чрез ремъчна предавка. Увеличението на мощността за градска машина може да бъде до 100%. При изграждането на състезателна кола увеличението може да достигне 300%.
Плюсове
значително увеличаване на мощността при правилен монтаж
възможност за гъвкаво регулиране на налягането на принудително пълнене
Минуси
висока цена на монтаж и поддръжка
необходимо е внимателно регулиране на всички системи на двигателя.
3. Смяна или модернизация на всмукателна и изпускателна системи
Всмукателната система може да бъде заменена с по-ефективна, за да се осигури по-добър въздушен поток в двигателя. Изпускателната система също може да бъде подобрена, за да се подобри потокът на отработените газове. Това намалява съпротивлението и увеличава мощността с около 5-10%.
Плюсове
подобряване на работата на двигателя без значителна намеса в конструкцията
възможност за самостоятелна интервенция
възможно е леко увеличение на мощността дори и без други модификации
Минуси
разходите за смяна на качествени компоненти може да са високи
необходимо е да се вземе предвид съвместимостта на новите части с други системи на автомобила.
4. Промяна на степента на компресия
Увеличаването на компресията подобрява ефективността на горене, което води до повишена мощност. Това се постига чрез намаляване на обема на горивната камера, например чрез поставяне на по-тънко уплътнение на главата на цилиндъра или смяна на буталата. Мощността на двигателя ще се увеличи с максимум 9%.
Плюсове
повишава ефективността на двигателя
увеличава въртящия момент при ниски обороти
Минуси
необходимо е да се използва високооктаново гориво
сложността на работата изисква професионална ръка
5. Модификация на главата на цилиндъра
Портирането и полирането на отворите на главата може да подобри потока на въздух и гориво през двигателя, което спомага за подобряване на мощността. Възможна е и смяна на клапите с по-леки и по-ефективни. Тази процедура ще даде увеличение от 10-15%.
Плюсове
повишена мощност и подобрена реакция на двигателя
намаляване на съпротивлението на въздушния поток
Минуси
доста трудоемък процес, който изисква помощта на квалифициран специалист
в някои случаи може да се наложи балансиране на други компоненти на двигателя.
Как да запазите живота на двигателя след увеличаване на мощността
След като увеличите мощността на двигателя си, важно е да вземете определени предпазни мерки, за да удължите живота му и да избегнете преждевременно износване. Ето няколко съвета, които ще ви помогнат в тази посока:
1. Редовна смяна на моторно масло и филтри. Повишеното натоварване на двигателя изисква по-честа поддръжка. Препоръчва се смяна на маслото и масления филтър на всеки 5000-7000 км вместо стандартните интервали. Използвайте висококачествено синтетично масло, което отговаря на спецификациите на производителя.
2. Контрол на температурата на двигателя. Повишените натоварвания могат да доведат до прегряване на двигателя. Инсталирайте допълнителен охлаждащ радиатор или надстройте охладителната система, ако е необходимо. Проверявайте редовно нивото на охлаждащата течност и състоянието на радиатора.
3. Правилно използване на режимите на работа на двигателя. Не трябва постоянно да карате на високи обороти и максимална скорост. Периодично оставяйте двигателя да работи в лек режим, особено след интензивно шофиране. Това ще помогне за намаляване на износването на неговите компоненти.
4. Навременна диагностика и поддръжка. Редовните проверки на състоянието на двигателя и навременното отстраняване на неизправности ще помогнат за предотвратяване на сериозни повреди. Особено внимание трябва да се обърне на системата за подаване на гориво, всмукателните и изпускателните канали, както и системата за смазване.
5. Избор на качествено гориво. Използвайте само висококачествено гориво с подходящо октаново число.
6. Поддържане на оптимално налягане в гумите. Неправилното налягане в гумите може да увеличи напрежението върху двигателя и трансмисията. Проверявайте редовно налягането в гумите си и го поддържайте на нивото, препоръчано от производителя на автомобила.
7. Използване на висококачествени резервни части и консумативи. Когато подменяте части и компоненти, изберете оригинални резервни части или висококачествени аналози. Използването на евтини компоненти може да доведе до бързо износване на двигателя и други проблеми.