Щ андът на Audi в „Интер Експо Център” е под знака на Audi Sport, а буквите RS красят някои впечатляващи автомобили, сред които най-голямо внимание сякаш е насочено към RS 6 Avant, една икона на марката от Инголщат, впрегнала 600 к.с. Трябва да й се радваме, докато можем, защото скоро гамата на марката ще бъде доминирана от 20 електромобила (до 2025 г.), а след 2026 г. появата на нови автомобили Audi с ДВГ ще спре.
Шефът на компанията е твърдо уверен в електрическото бъдеще, затова подготовката за него е сериозна. Преди известно време тествах RS e-tron GT и ви уверявам, че то изглежда също толкова емоционално, колкото е и настоящето с RS 6 Avant.
С Лъчезар Георгиев разговарям именно на тема електрификация. Той работи в автомобилния бранш от 2001 г., като от 2005 г. започва работа в „Порше БГ”, където понастоящем е Бранд мениджър Audi.
Преди нея ще изтъкна факта, че Audi са подготвили и специални условия за своите клиенти, важащи за целия юни. Става въпрос за лихва от 2,9% без такса обслужване, бедплатна гражданска отговорност при сключване на застраховка „Каско” в „Порше Застраховане”, ценово предимство за допълнително оборудване. Така че посетилите на салона (а и не само, защото тази акция върви в цялата страна), които искат да направят сделка, би следвало да останат доволни.
Посетителите щяха да са по-доволни, ако можеха да видят и новото Audi A8, но компанията се е постарала да задоволи всички вкусове с доминирана от Audi Sport експозиция.
„Наистина, А8 щеше да допълни по един прекрасен начин този щанд, но и така представяме достатъчно красиви модели и клиентите все пак ще има какво да видят.”
Стоим пред Audi RS6 Avant. Това е един емоционален бензинов автомобил. Но Audi се обрече във вярност на електрическата мобилност. Затова питам: има ли емоция в електрическите автомобили?
„О, да, определено. Както при конвенционалните автомобили с двигател с вътрешно горене има модели, които са по-емоционални, на другия полюс са тези, които са по-практично ориентирани. Не мисля, че в момента има липса на емоция при електрическите автомобили.”
Audi бе една от първите марки, която обяви електрическото си бъдеще и готовността си да се откаже от конвенционалното задвижване. Но българският клиент (а и държава) сякаш не е готов това да се случи тук…
„Audi не само се ангажира първи, но и продължава да води тази стратегия. За целта е планирано въвеждането на достатъчно много модели с електрическо задвижване. Такива, които са с подчертано практичен, но и такива, които са с подчертано емоционален характер. Така че има какво да замени съществуващите в момента модели.”
Дори и днес да гледам с една носталгия към сегашните модели, както сам споменахте RS6, една икона на автомобилостроенето, смятам, че в бъдеще Audi ще има с какво да зарадва своите почитатели.”
Въпросът, който зададох на всички мениджъри, с които разговарях по време на изложението: ще успеете ли да наложите тези електрически автомобили без държавна субсидия?
Тенденцията за електрификация на автопарка ще се случи. Така че въпросът не е дали, а колко бързо ще се случи. Естествено, помощ от държавата, под каквато и да е форма, би била от полза, за да се забърза тази тенденция.”
"Аз мисля, че в България трендът, макар и с по-бавни темпове от Европа, все пак върви. Имаме все по-голям интерес от нашите клиенти към моделите с електрическо задвижване.”
Колегите от Volkswagen бяха единствените, които открито се похвалиха с наличности на автомобили. Вие как се справяте с тази пандемия: липсата и забавянето на доставките?
„Ние, като всяка друга марка в бранша, изпитваме известни затруднения с доставките. Въпреки това имаме наличности от някои модели, други са по-трудни за производство. Но смятам, че минаваме сравнително добре през тази криза. И най-вече смятам, че и клиентите показват нужното разбиране, което облекчава ситуацията.”
Накрая: какъв автомобил карате в ежедневието си?
"Ако трябва да съм безкрайно честен с вас, длъжността ми дава възможност за карам цялата ни гама, но използвам всеки един момент да карам електрически автомобил. Иначе служебният ми автомобил е с двигател с вътрешно горене, но и това вероятно ще се промени скоро."
Цялото интервю с г-н Лъчезар Георгиев може да видите във видеото.