С помням си как преди 10 години „София Франс Ауто” отпразнува 20-тата годишнина от създаването на компанията, а гвоздеят в програмата бе изпълнение на тяхната грапа „СъстаФА”. Този факт ми напомни за едно емблематично парче на бащата на соул музиката Джейм Браун, в която той пее:
This is a man's world, this is a man's world
But it wouldn't be nothing, nothing without a woman or a girl
Как да му го отречеш? В света на висшия автомобилен мениджмънт се сещам само за Мари Бара и Линда Джаксън. На родна земя техен аналог е Надя Божкова.
You see, man made the cars to take us over the road
Мъжът може и да ги е направил, но без г-жа Божкова да ги продава успешно, ефектът щеше да е нулев. Тя е в автомобилния бизнес от 30 години, като е част от „София Франс Ауто“ (тази години ще празнува 30 на родния пазар) от самото създаване на компанията. Започва изкачването в управленската структура от най-ниското стъпало, основата, а именно търговец. Днес тя също е търговец, но в най-висшата му форма, Изпълнителен директор „Търговска дейност“ и член на Борда на директорите на „София Франс Ауто“. Член е и на „Съветът на жените в бизнеса в България” - сдружение, чиито цели са свързани с програми за професионално развитие на жените в малкия и среден бизнес и израстването им до мениджърски позиции.
Днес СФА има четири (дори пет с Isuzu) автомобилни марки в портфолиото си. Това предизвикателство ли е или по-скоро облекчение в днешната реалност на автомобилния пазар?
„Придобиването на две нови марки (визира Citroen и Opel) в днешно време е едно голямо предизвикателство, тъй като има много работа по налагането на тези марки предвид кризите, през които преминаваме. Имаме много работа, тъй като и двете марки бяха подценени от известно време по ред причини, а разполагат с огромен потенциал.
Мрежите, които наследихме, също изискват много работя по тях, тъй като трябваше да ги приведем към нашите стандарти и начини на работа.
От тази гледна точка това беше и е едно голямо предизвикателство за нас. Облекчението идва оттам, че при тези намалени производствени обеми, тези две нови марки, Citroen и Opel, ни позволиха да запазим и натоварим съществуващата структура, да запазим хората, да запазим финансовата стабилност на фирмата.”
Ако трябва да обобщя: превръщаме кризата във възможност."
На мен ми е интересно дали СФА има амбициите да продължи да разширява портфолиото си на родния пазар.
Ако визирате другите марки на Stellantis – по-скоро не. Нямаме такива амбиции. Екстензивното развитие не е наша цел, тъй като това до голяма степен ще наруши качеството на услугата.”
Кои са акцентите, които ще определят по-нататъшното развитие на управляваните от вас марки на родния пазар?
"Нашата обща стратегия за четирите марки е налагане на електрическите и хибридните автомобили на българския пазар. На практика следваме амбициозния план на Stellantis, който има за цел до 2025 г. да намали наполовина въглеродните емисии спрямо 2021 г. до 2030 г. целта е 100% от продажбите на концерна в Европа да са на електрически автомобили."
Посетителите на изложението сами ще видят, че почти всички експонати на Citroen, DS, Peugeot и Opel са хибридни или електрически. Това е пътят, това е бъдещето."
Но дали така мисли клиентът? Или по-скоро – дали така мисли българската държава? В момента субсидии за покупка на електрически модел няма (в 22 държави от ЕС има). Как ще успеете в такава обстановка да следвате политиката на Stellantis?
"Длъжни сме, тъй като Stellantis започва постепенно да спира двигатели с вътрешно горене. До 2025 г. от производство ще бъдат спрени дизеловите двигатели, хибридите също така.
У нас как ще се случат нещата? Много бавно. Първо, защото тук ги няма тези стимули, а те са много важни за покупката на електрически автомобил. Те трябва да компенсират цената в разликата между цената на електрически и конвенционален автомобил. От друга страна в сила трябва да влязат разпоредби, които да ограничат замърсяващите автомобили, а облекчение да получат автомобилите с ниски емисии. По инфраструктурата също има много работа.
Прогнозата, че през 2026 г. ще се продадат 30 000 електромобила, според мен е изключително амбициозна. От днешна гледна точка не мога да разбера как това ще се случи. Искрено се надявам тази прогноза да се сбъдне.”
Традиционно автомобилният салон в София е с търговска насоченост, а клиентите обикаляха и се интересуваха само от процентите на отстъпката. Кое е това, което днес привлича купувача?
„Големите отстъпки бяха през далечната 2019 г. Днес всичко е коренно различно. Това, с което се надявам, че ще привлечем клиентите, са нашите модели."
За ограничено количество автомобили на склад сме запазили и промоция, която се състои в подарък „Автокаско” и „Гражданска отговорност” за една година за договори, сключени по време на изложението. Все пак ще има подаръци.”