В последните години твърдото ядро фенове на BMW имаше доста поводи да недоволства, най-вече от някои спорни решения в дизайна. Но и то, сигурен съм, ще остане доволно от това, което може да види на щанда на марката по време на автомобилното изложение в София. Защото целият е подчинен на една основна тема: 50-годишнитата на BMW M GmbH. Това ще рече, че всичко най-добро от „М” е събрано на едно място, като дори двата електромобила носят обозначението М. Единият от тях (iX M60) е за пръв път на родна земя, просто трябва да бъде видян.
Атракция по време на първия пресден на изложението бе и очарователната цигуларка, която красеше щанда с визия и прекрасно звучене на своята електрическа цигулка.
Признавам им, BMW знае как се прави бизнес. Знае го много добре и Александър Миланов, Управител на BMW Group България. На топ мениджърски позиции в автомобилния бранш е почти 30 години. В него ценя най-много способността му много точно да разчита тенденциите, нещо, което е от основополагащо значение за един топ мениджър. Говорим с г-н Миланов именно за тенденции.
Но първо по актуалната тема, а именно автомобилният салон. Предполагам част от посетителите може да се разочароват, че няма да видят Серия 7, но за сметка на това ще останат повече от доволни от знака, под който е подреден целият щанд на BMW, а именно 50-годишнината на M GmbH…
Прав сте, ние стартирахме комуникацията на BMW Серия 7, но все още серийното производство не е започнало. Вие, като представител на медиите, ще може да видите предсерийно модела още след две седмици.”
С г-н Миланов стоим пред акцентите на щанда на BMW – електрическите BMW iX M60 и i40 M50. Успяват ли да променят те нагласите на българския клиент на BMW?
Една голяма част от клиентите не се нуждае някой друг да им разказва, защо електромобилите имат предимства. Те са много добре подготвени, имат много добро усещане за тенденциите в автомобилостроенето. Те виждат предимствата в електрификацията.”
И сега минавам на тенденциите, които г-н Миланов тълкува много добре. Родният пазар отбелязваше 2-цифрени ръстове за първите три месеца на годината на фона на 2-цифрен спад в Европа. Оптимист ли сте, че тенденцията от първите три месеца на годината може да продължи до края на годината на фона на турбулентните месеци, включително политически, които ни предстоят?
„От това, което виждаме, в момента тренда е по-скоро негативен. Той е негативен в масовия сегмент, негативен е и в премиум сегмента. В началото на годината винаги има специфични фактори. Аз лично много се надявам на траен позитивен тренд, не само в България, но и в света, но не съм сигурен доколко сегашните фактори го позволяват.”
Най-големият проблем в момента за индустрията са забавените доставки. Кога и как според вас ще се нормализира този процес?
„Вече имаме достатъчно дълъг опит, повече от година и половина на работа в една нова, променена световна ситуация. За съжаление тази ситуация не е константна. Говорейки за прекъсването на доставките на микропроцесори, този проблем няма как да бъде преодолян през 2022 г. По всяка вероятност той ще продължи и през 2023 г. Той засяга много индустрии, не само автомобилната. Разбира се може да не е толкова силен, защото се направиха огромни инвестиции в тази посока, но и търсенето нараства значително.”
Големият въпрос на този фон е: готов ли е клиентът да чака?
„Това, което в момента има като избор клиентът, е да мисли достатъчно рано за това какво е необходимо за неговата мобилност, да планира правилно използването на мобилността си в момента или да използва буферна мобилност за периода, в който, да речем, изтече лизинговият договор на настоящия му автомобил, а новият все още не е доставен. Другият вариант е употребяван автомобил, там срокът на доставка е веднага.”
Преди дни чухме поредното гръмко изказване на министър Лорер, според когото 7 големи автомобилни компании имат потенциален инвеститорски интерес на потенциална стойност 2 млрд. лева. Не случайно повтарям „потенциален” два пъти. Това значи, че просто се водят разговори. В същото време правителството не прави нищо за подпомагане на автомобилния бизнес у нас, специално в частта му електрическа мобилност…
„Трябва да погледнем правилно и да подредим различните фактори за пробива на електрическата мобилност. От една страна, разбира се, цените за първоначално придобиване са фактор. Но други фактори са също много важни. В България има предимство по отношение на данъка за електромобили, той е нула. Подкрепата по отношение придобиването на автомобила е актуална. Предполагам, че българското правителство мисли в момента как да подпомогне това. Разбира се за тях не е лесно да решават всички паралелни кризи.”
Г-н Миланов отбелязва още един много важен фактор.
От друга страна факторът за дългосрочен успех, е достъпът до мрежи, до зарядни станции, изграждането на зарядна инфраструктура. Броят на EV нараства бързо, броят на станциите също нараства, но гъстотата не е достатъчна. Това е съществен фактор.”
Целият разговор с г-н Александър Миланов може да видите във видеото.