Н а 3 юни се състоя официалното откриване на 25-ото автомобилно изложение в София, което, след като веднъж бе отложено заради пандемията през 2021 г., днес се провежда в още по-тежки условия, наложени от войната в Украйна и липсата на чипове. Всичко това води до липса на автомобили и много дълги срокове за доставка. Затова логично започваме разговора си с Храбрин Иванчев, управител на „Kia България” и председател на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България, именно от тази отправна точка.
Въпреки тези трудности, аз съм сигурен, че ние ще успеем да ги преодолеем, при това в недалечно бъдеще. Така че нашите посетители ще могат да видят не само експонати, а нещо, което ще може да бъде тяхна собственост в най-скоро време.”
Традиционно родният автопазар е доминиран от корпоративните клиенти. Кризата с доставки успя ли да промени тази тенденция в полза на частните купувачи?
„Засега още не. Може да се каже, че в момента съотношението корпоративни-частни клиенти е 50 на 50.”
Преди седмици Toyota обяви рекордна като печалба изминала година, но предупреди, че очаква цените на суровите материали да нараснат повече от два пъти. Това значи само едно- увеличение на цените на автомобилите. Вие сте управител на „Киа България”, как смятате, че това ще се отрази на цените на колите?
„Поскъпването на автомобилите е тенденция, която продължава почти цяла година. Естествено, това не е благоприятно, защото покупката на автомобил става малко по-трудна, но тези процеси доведоха и до поскъпване на „втората ръка” автомобили. Като цяло тенденцията не е особено благоприятна.”
В същото време през първите три месеца на годината родният пазар силно се отличаваше от европейския – двуцифрен ръст на продажбите на фона на двуцифрен спад в ЕС. На какво се дължи тази разлика?
„Ако абсолютните числа бяха високи, щеше да ми е трудно да го обясня, но тъй като в България основата е много малка, плюс това, че през последните 2 години у нас спадът беше много по-голям спрямо този в ЕС, в момента наваксваме. Освен това сега се изпълняват поръчки, които са направени миналата година. Клиентите у нас получават автомобилите си с известно забавяне спрямо западноевропейските клиенти. Надявам се тенденцията на ръст да продължи с нормализирането на производството.”
Историята на автосалона в София е показала, че той е с търговска насоченост. Но сега клиентите няма да могат да се възползват от традиционните отстъпки, напротив. Затова питам г-н Иванчев: коя ще е притегателната сила сега за клиентите в „Интер Експо Център”?
Отстъпки на това ниво, на което са били в миналото, няма да има. Но все пак съм сигурен, че всеки ще предложи някакви бонуси на своите клиенти по време на изложението.
И продължава: „Основното е, че тази година салонът минава под мотото „Бъдещето идва при теб”. Т.е. ние представяме най-новите технологии. Имаме 189 експоната, от които 33 са изцяло електрически автомобили, 70 ще са хибридни, 86 само с ДВГ. Това значи, че за пръв електрифицираните автомобили ще са повече от конвенционалните. Най-интересното е, че ще имаме 14 световни премиери, от които 8 електрически. Това се случва за пръв път.”
Както вече споменахме, в „Интер Експо Център” посетителите ще видят (и ще могат да тестват) много нови електромобили, включително и на щанда на Kiа, където акцентите ще са „Автомобилът на годината в Европа” и новият Kia Niro. Но високите цени и липсата на държавна субсидия не помагат за масовото навлизане на е-колите на пазара. Как убеждавате клиента в предимствата на е-колите?
„Честно да ви кажа, българинът няма нужда да бъде убеждаван. Българинът е изключително любознателен и изключително добре запознат със световните тенденции. В момента първото нещо, което свършва в нашата складова наличност, са електромобилите. За съжаление, липсата на субсидии и каквато и да е държавна политика в това отношение забавя процесите, или поне ние не можем да настигнем нивото в ЕС. За нас това е много притеснително, защото само след 3 години, през 2025 г. в сила влиза Евро 7. Това ще наложи тотална електрификация на гамите на всички производители. Ако нашата държава не предлага субсидии за покупка на електромобил, на нашите потребители ще им е много трудно да модернизират автопарка си.”
Вицепремиерът Борислав Сандов няколкократно използва цифрата 30 000 електромобила до средата на 2026 г. Възможно ли е това? В пъти повече над сегашното ниво…
Без държавна субсидия цифрата 30 000 не може да бъде достигната в следващите 3 години.”
Така смятам и аз, но на фона на икономическата обстановка в България и света, логично ли е въобще да натоварваме правителството с очаквания за субсидии?
„В 22 държави в ЕС съществуват такива програми. При положение, че в България автопаркът е най-старият в цяла Европа, най-мръсен, с най-много жертви по пътищата, е съвсем логично да очакваме правителството да предприеме мерки в тази насока. В момента имаме около 6000 електрически превозни средства, регистрирани в предишните 10 години.”
На финала: какъв автомобил карате вие - електрически или конвенционален?
„Имам и двата варианта, надявам се в най-скоро време да дойде и новата Kia EV6.”
Целият разговор с г-н Храбрин Иванчев може да видите във видеото.