Японските нововъведения, които модернизираха автомобила (видео)

Дали става въпрос за навигация, Bluetooth или подгрев на седалките, на автомобил без модерни функции за удобства се гледа като на отживелица.

Пламен Георгиев,
колаж японски автомобили

carmarket.bg

А ко става дума за безопасност, то германските автомобили са сред ударниците. Но много функции, които днес считаме за даденост, са дело на японското автомобилостроене. Именно на тях ще обърнем внимание тук, а в края на материала може да изгледате едно синтезирано видео на всички функции за удобство, въведени от японските производители.

Заради липсата на територия, японските автомобилни заводи не могат да функционират като тези в САЩ. Така през 1948 г. Toyota въвежда Toyota Production System. Целта е да се намали прекомерните отпадъци и да се увеличи ефикасността.

Системата е типична за Япония, но вдъхновението за нея идва от американски супермаркет. Там клиентите купуват стоки, а магазинът има безупречна система за попълването им отново по рафтовете. Познат като Lean Manufacturing, това значи, че заводът се нуждае само от запас на частите, които са нужни в момента.

Филтрирането на маслото в двигателя не е изобретено в Япония, но едва Toyota оптимизира системата така, че да стане напълно ефективна.

Американските двигатели филтрират само около 10% моторното масло, което води до само 50 000 мили (80 000 км) живот на двигателя. Toyota разработва система за 100% филтриране на маслото в двигателя, което учетворява жизнения цикъл на двигателя. Това от своя страна увеличава ефикасността и динамиката.

Япония не се ограничава само да оптимизиране на производствения процес, тя променя драматично начина на ежедневното използване на автомобила.

Идеята за бордова навигация се появява първо в DB5 на агент 007, но Honda прави навигация за Honda Accord от 1981 г., макар и като опция за $2746.

Honda бързо осъзнава, че пълният с хелий жироскоп на арматурното табло не е най-доброто решение за преносима карта, но семето вече е посято. GPS навигацията, както я познаваме днес, прави своя дебют в Toyota Soarer 1991 (Lexus SC400 в САЩ). В Америка бързо взимат идеята и я предлагат като навигация “Guide Star” в Oldsmobile Eighty-Eight 1995.

По-стриктните изисквания за безопасност увеличават дебелината на предните А-колони, които защитават автомобила при преобръщане и челен удар, но и намаляват видимостта на водача. Япония има решение за това.

Като пионер във видео технологията, не е много трудно инженерите да измислят начин как да монтират марка, обърната назад CCD камера, която показва картина зад автомобил. Toyota Soarer 1991 вече е с монтиран екран на таблото за навигацията, затова връзването е толкова просто, колкото и „връзването” на VCR (помните ли го това?) с телевизора. Освен всичко това, многофункционалният екран е със сензорен контрол! Нещо, което днес дори не се повдига на въпрос.

Що касае супер наболялата тема за микрочиповете, Ford е производителят, който първи вгражда микрочипове в автомобила, но самите те се произвеждат от Toshiba в Япония.

Днес никой не се замисля за всичко изброено. Днес мнозина вече се интересуват кога техният автомобил ще може да се движи автономно, но преди години не всичко е било толкова лесно и дори една опция като подгрев на седалките е била революционно откритие.

технологии японски автомобили