Н ай-силно за въздушни таксита мечтае Uber, компания, чиято поява, съществуване и бъдеще зависи от иновативните идеи. Една от тях носи името Elevate, която от години търси начин да направи въздушното такси реалност.
По време на изложението CES в Лас Вегас бе направена важна крачка в тази посока. Uber обяви, че Hyundai е първата автомобилна компания, която се присъединява към Elevate, отваряйки вратите за масово производство на подобни машини. В подобна идея вярва и Porsche. Това стана ясно, след като днес достояние стана патентна рисунка на Porsche на летящ автомобил.
Наречен S-A1 PAV (Personal Air Vehicle), превозното средство на Hyundai е с вертикално излитане и кацане, задвижването му е електрическо, има системи за автономно управление и отваря вратата към близкото бъдеще, когато хората ще могат да споделят пътуване и по въздух.
Преди да продължим ще отбележим, че S-A1 НЕ е летящ автомобил. Никоя от компаниите, работещи по осъществяването на идеята за летящи таксита, не разработва летящ автомобил, а VTOL. На практика това е малък хеликоптер с няколко витла.
Hyundai залага на е-колите, Honda не им вярва
S-A1 е VTOL, който комбинира фюзелажа на самолет с качествата на вертолет. Той разполага с цели осем витла. Четири от тях (разположени на крилата) може да се изключват, ако не са необходими. Големият брой е и предпазна мярка за дублиране в случай на отказване на някоя перка.
Интериорът на S-A1 е достатъчен за петима човека, като пилотът е позиционират по средата отпред, а пътниците седят на четири индивидуални седалки зад него. Голям багаж няма да може да се превозва, тъй като теглото е от основно значение за този вид летателен апарат.
Моторите, задвижващи перките, трябва да позволяват постигането на скорост от 290 км/ч. Надморската височина може да варира от 300 of 600 метра. Батерията трябва да е достатъчна за пътуване до 100 км.
Hyundai счупи рекорда за пробег с водороден автомобил
Както вече споменахме, първото поколение на това такси ще изисква пилот, но плановете на Hyundai и Uber предвиждат в бъдеще то да стане автономно.
Както сами се досещате, тук говорим за бъдещето, но не толкова далечно във времето. Очаква се тестовете на летателния апарат да започнат около 2025 г.
За четвърта поредна година: Mercedes е №1