М одерните технологии си имат своите ползи, като навлизат стремоглаво във всички аспекти на живота ни. Те са неразделна част и от автомобилите, особено в сферата на сигурността.
Системите за сигурност в модерните автомобили стават все повече и все по-сложни. Те започват да се намесват във всякакви ситуации и това рискува да ядоса шофьорите. При това до степен, че те да започнат активно да търсят начини да ги заобикалят, предупреждава експертът Джон Макълрой от AutoExpress.
Той отбелязва, че се превръща във все по-голяма тенденция системите за сигурност да превземат всеки аспект от шофирането. Макълрой дава за пример новата E-класа на Mercedes, която очаквано изобилства с такива системи, включително умен круиз контрол.
Когато Макълрой се е возил в колата заедно с главния технически директор на Mercedes Маркъс Шафер, именно Шафер е заявил, че отзивите на клиентите са били доста ясни – шофьорите искат да имат възможност да изключват някои от функциите. Сред тях е звукът за предупреждение за достигане на ограничението на скоростта на даден път. В някои страни обаче този звук вече е задължителен по закон. Така е и във Великобритания например, където при прехвърляне на ограничението, колата трябва да издава предупредителен звук.
В градска среда това означава доста чести предупреждения, тъй като звукът се активира при прехвърляне на ограничението дори с 1 км/ч. Шафер казва, че Mercedes са направили няколко начина да се изключи това предупреждение, включително са предвидени няколко различни команди за гласовия асистент.
Шафер не споменава и друга реалност – на вторичния пазар има огромен брой фирми, които предлагат допълнително препрограмиране на автомобилите. Това включва както активиране, така и деактивиране на множество системи, които са налични в колите.
Посланието обаче е ясно. А то е, че регулаторите налагат твърде много изисквания върху производителите, които са длъжни да се съобразяват с тях дори и да рискуват да ядосат клиентите си. Когато клиентите са ядосани, те започват да търсят начини да заобикалят ограниченията и съответно ефектът от изискванията за сигурност се обезсмисля и е очевидно, че трябва да се помисли за намиране на баланс между безопасност и усещане за свобода.