Илон Мъск може да стане първият трилионер до 2024 г.

Макар да живее на моменти „под прага на бедност”, както го описа Граймс, Мъск разполага с потенциала да достигне 13-цифрено благосъстояние.

Пламен Георгиев,
Tesla Berlin Илон Мъск

, Getty images

Танцът на Илон Мъск при откриването на Giga Berlin

П рез 2018 г. Мъск заяви пред CNBC: „Виждам потенциала Tesla да се превърне в компания за един трилион в рамките на 10 години.”

Подобно изказване във време, когато Tesla бе на прага на банкрута, със сигурност е предизвикало само усмивки, дори подигравки. Но дали днес някой би се осмелил да се подиграва на Мъск? Съмнявам се.

Но Tesla далеч не е единственият фактор, който може да превърне Илон Мъск в първия трилионер, при това само до две години. Space X вече е основният фактор за извеждане на всякакво оборудване (държавно и частно) в космоса, а това струва милиони.

И въпреки, че към днешна дата Илон Мъск се води най-богатият човек, той продължава да живее в обикновена къща за $50 000, а бившата му половинка разказа, че той дори не е пожелал да купи нов матрак, когато тя му казала, че матракът, върху който спят има дупка от нейната страна. Вместо това й казал да донесе матрака от нейната къща. Тя дори каза, че „понякога живее под прага на бедността”.

И в това няма нищо лошо и срамно, напротив, Илон Мъск не е като другите богаташи, хвърлящи пари в безумни играчки. Проучване на Tipalti Approve, споделено от Yahoo Finance, стига до извода, че Моск може да достигне границата от 1 трилион долара само след две години.

Към момента нетното богатство на Мъск се изчислява на $200 млрд. В средата на януари тази цифра е била $263 млрд.

“От 2017 г. богатството на Мъск отбелязва среден годишен ръст от 129%, който, ако се запази, би могъл да го вкара в клуба на трилионерите след само две години, постигайки нетна печалба от $1,38 трилиона до 2024 г., когато ще е на 52 години,” заключава докладът на Approve. “SpaceX генерира огромни приходи от правителствени и частни клиенти, за да изпраща различни неща в космоса, включително сателити, доставки за Международната космическа станция и хора.”

Разбира се всичко това е с допускането, че благосъстоянието му ще продължи да нараства със същите темпове, но все пак звучи доста интересно. В класацията за потенциалните трилионери влизат още няколко човека: Гаутам Адани, председател и основател на индийския конгломерат Adani Group, Бил Гейтс, основател на Microsoft, Жанг Иминг, председател и основател на Beijing ByteDance Technology Co., Джеф Безос, бивш изпълнителен директор на Amazon.

Жанг Иминг, който основа компанията, под чийто шапка стоят приложенията TikTok и Toutiao, се предвижда да достигне трилиона през 2026 г. Ако това стане, той ще е най-младият трилионер, 42-годишен.

Илон Мъск Tesla трилионер