Ц ената от $115 за киловатчас идва от годишния анализ на BloombergNEF за цените на батериите. За проучването експертите от BNEF са анализирали 343 „точки от данни“ (т.е. известни цени на батериите) от електрически автомобили, електрически автобуси и електрически камиони. При $115/kWh батерия от 75 kWh ще струва $8625 или около 8220 евро. За пакет от 50 kWh тя ще е $5750 или 5480 евро. Това са средни стойности – някои пакети LFP вероятно ще бъдат значително по-евтини, докато пакетите батерии на високопроизводителни автомобили са малко по-скъпи.
През 2020 г. цената все още беше $140/kWh, което означава, че двете примерни батерии биха стрували съответно $10 500 и $7000. Въпреки това, спадът на цените от 20%, който е постигнат сега, не е резултат от непрекъснато развитие от 2020 г. насам, тъй като цената на батерията спадна от $140/kWh на $118/kWh през 2021 г. Но през 2022 г. беше отбелязан първият ръст от 2010 г. до $151/kWh – причините бяха покачващите се цени на суровините (включително никел) и високата инфлация.
Въз основа на текущото развитие на пазара BNEF прогнозира, че цените на батерийните пакети ще паднат под $100/kWh през 2026 г. и ще достигнат $69/kWh през 2030 г. Границата от $100/kWh се смята за повратна точка за постигане на ценови паритет с колите с ДВГ. С други думи: от 2026 г. нататък е-автомобилите могат да бъдат толкова скъпи или по-евтини при покупка, отколкото сравним автомобил с ДВГ.
Данните от Китай обаче показват, че това със сигурност е така. Цените на батериите там вече са под тази граница, в резултат на което средните цени на BEV вече са по-ниски от тези на бензиновите автомобили, според BNEF.
През лятото BNEF обявиха, че цената на LFP батериите в Китай вече е паднала до $75/kWh на ниво пакет. На ниво клетка BNEF дори изчислява цената на LFP на средно $53/kWh.
BNEF отчита различни причини за спада на цените на пакетите до $115, като според тях най-важната е, че има огромен свръхкапацитет, който естествено оказва натиск върху цените.
„Само Китай се очаква да произведе достатъчно батерийни клетки, за да отговори на 92% от общото световно търсене от 1,2 тераватчаса за електрически превозни средства и стационарно съхранение през 2024 г.“, се посочва в доклада. „Това оказва натиск върху цените на батериите. По-малките производители ще бъдат предизвикани и подложени на натиск от по-големите си конкуренти да намалят цените на клетките и да намалят маржовете.“
Подобно свръхпредлагане обаче едва ли ще се превърне в правило, тъй като производството на EV батерии ще се съгласува с производството на съответните превозни средства. Фактът, че са възникнали такива свръхкапацитети, също се дължи отчасти на политиката: например, по-ранните от очакваното съкращения на производството във Франция и Германия. Заплахите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за вносни мита (особено срещу Китай) също не облекчават ситуацията.