Промените в НК: отнемане на кола заради алкохол или наркотици… но не точно

Първият сигнал за истински мерки срещу пияните и дрогирани шофьори се оказа недобре обмислено законово действие

Пламен Георгиев,
МВР полицейски коли полиция

iStock

К акто обикновено се случва в родната ни действителност, законодателите първо се хвалят, след това адвокати и съд ги опровергават. В началото на месеца в Държавен вестник бяха обнародвани промените в Наказателния кодекс, засягащи нарушенията на пътя.

Една от мерките, естествено, бе вдигане на глобите. Няма лошо, трябват крути мерки. Въпросът е: как ефективно да се налагат и също толкова ефективно да се събират. Никой не обърна внимание на това.

Но голямата новост в промените, за която години наред се говореше, че няма как да стане, бе свързана с отнемането на автомобил. Новите промени постановяват, че шофиране с над 1,2 промила алкохол ще доведе до конфискация на автомобила. Ако той не е на името на водача – ще трябва да се плати пазарната цена на возилото.

Звучи супер и наистина крайно наложително като мярка, за да има някакъв успех срещу пияните и дрогирани водачи. Дори в медиите се съобщи за приложени вече подобни наказания с отнемане на превозното средство.

Но в снощното интервю в края на централната новинарска емисии на bTV стана ясно, че законодателите не са свършили работа като по учебник.

Адвокат Силвия Петкова коментира пред bTV следното:

Отнемането на моторно превозно средство е създадено така от законодателя, че да може да се отнема само с влизане в сила на присъдата, т.е. всяко предварително отнемане ще е незаконосъобразно“.

Още по-притеснително, според думите на г-жа Петкова, е фактът, че в новите текстове не се предвижда отнемане на превозното средство при умишлено причиняване на смърт на пътя, при непредпазливо причиняване на смърт в пияно състояние – съдът има възможност за отнемане, но не е длъжен. Когато обаче се шофира в нетрезво състояние, без да е причинено ПТП, отнемането да е задължително.

Явно избързахме да се зарадваме, но поне това е някакво начало. Явно промените се нуждаят от поредни промени, за да изчистят тези доста нелогични ситуации: за тежки нарушения със смърт да не се отнема колата, а за шофиране в нетрезво състояние, без настъпване на произшествие – да се отнема.

Наказателен кодекс шофиране в нетрезво състояние пияни шофьори отнемане на кола МВР полиция КАТ