А втомобилните производители, които работят по разработването на напълно автономни коли, чуха вест, чакана в целия бранш - американски регулатор премахна важна пречка, отбелязва “Ройтерс”.
Националната администрация по пътна безопасност (NHTSA) извади от текстовете си изискването този път коли да се продават с възможност за контрол от страна на пътниците. Това бе изискване, за което автомобилните компании спореха с регулаторите години наред, като обсъжданията стигнаха до Конгреса.
Последната молба за промяна и съобразяване с новото време на това, което в България наричаме Закон за движение по пътищата, отправиха General Motors и технологичната й фирма Cruise, с която от миналата година тестват прототипи, движещи се без абсолютно никакво участие от страна на пасажерите.
И най-сетне бяха чути. Аргументът им бе повече от резонен - въпросните текстове са писани преди десетителия.
Казано на прост език, отпада изискването колите-роботи да имат задължително шофьорско място, волан и табло.
Сега вече е записано, че те трябва да са също толкова безопасни, колкото и шофираните от хора. Нещо, което не притеснява производителите, тъй като поначало се смята, че този тип возила ще са много по-сигурни - те не се влияят от емоции, спазват ограниченията и светофарите, комуникират помежду си, за да избягват катастрофи и т.н.
Кои автомобилни производители са най-напред в технологията?
До момента марките могат да продават само строго лимитиран брой автономни коли, при това минали специални тестове и само в някои щати. Но това скоро ще се промени.
Сега всичко тръгна от желанието на GM и Cruise да доставят много повече от 2500 автомобила за две години (както гласи законът), както от широко рекламирания Cruise Origin, така и от бъдещия Chevrolet Bolt, който бе тестово такси в Калифорния наскоро. Производството трябва да стартира в края на тази година в Детройт.
Volkswgen иска от 2025 г. да започне да предлага представения преди дни ID. Buzz като напълно автономен. Ще го последват и други модели. Според шефа на концерта Херберт Дийс, до 25 години този тип возила ще станат масови и той счита това като най-голямата и значима промяна в бранша. И от гледна точка на безопасността по пътищата.
В наскоро обявени планове до 2030 г. Kia обяви, че иска да има водеща роля в този тип задвижване, като още от средата на десетилетието ще представи готова технология.
Подобни намерения заявява и Ford, като също тества своя система.
Mercedes и сега разполага с опцията Drive Pilot в S-class и цялата си електрическа гама. Тя е отлична основа за пълната автономност.
А с такава възможност ще излезе и новата 7-а серия на BMW.
За всички тях САЩ е много важен пазар, поради което промяната е наистина ключова.