З адръстванията в градския трафик в Германия намаляха през последните седмици, след като страната направи обществения транспорт почти безплатен, показват данни, цитирани от Autonews.
А от тези данни може да се стигне до извода, че експериментът на най-голямата икономика в Европа за намаляване на автомобилите в големите градове може да има известен успех.
От началото на юни Германия продава месечен билет за градския транспорт за девет евро и той е валиден за неограничен брой пътувания в голяма част от мрежата. Мярката продължава до август и бе въведена заедно с други заради растящата инфлация. А също така да намали емисиите от превозните средства.
Това беше смел ход в страна, в която шофьорите нямат ограничения на скоростта на определени участъци от аутобаните.
Въпреки че все още е рано да се правят заключения, данните, събрани от навигационната компания TomTom за Reuters, показват, че тази политика може да има ефект.
През седмицата след 20 юни задръстванията в час пик са намалели в 23 от 26 града в сравнение с тази от16 май - преди въвеждането на новия билет, показват данните. TomTom избра двете седмици, защото и двете бяха без празници.
Други фактори също е много вероятно да играят роля, като високите цени на горивата и свързаната с пандемията тенденция за работа от дома.
Но данните на TomTom за целия месец юни показват по-малки задръствания в сравнение както с май тази година, така и с юни 2019 г., преди пандемията в между 21 и 26 града.
Констатациите биха могли да заинтересуват политиците, които изглеждат възможните бъдещи мерки за евтин обществен транспорт и след август.
Евтиният билет също стимулира използването на влакове, което е нараснало с 42 процента през юни спрямо същия месец на 2019 г., според германската статистическа служба.
Увеличението е най-забележимо през уикендите, което води до оплаквания от някои пътници за пренаселеност.
През 2020 г. Люксембург стана първата държава, която направи обществения транспорт безплатен. Там все повече се използват трамваи, а данните на TomTom показват спад на задръстванията през последните месеци от нивата преди пандемията.