Автоджамбазите имат нов начин за кражба на автомобили

Престъпниците са се научили да заобикалят електронната система за защита на премиум автомобилите

Пламен Георгиев,
фарове

iStock

З а най-ненадеждната защитна система на автомобилите се смята безключовият достъп. Но вече има и друг начин за преодоляване на защитата и кражба на автомобила.

Най-честият способ на автоджамбазите е проследяване на собственика на автомобилния ключ, като след това с помощта на приемо-предавател се улавя и предава сигналът от ключа към приемник. Много често тези сигнали се улавят от дома на собственика, като крадците се приближават максимално близо до прозорци или входни врати.

Но вече има по-лесен начин за кражба, който още повече улеснява крадците. Новата схема за кражба изисква включване към CAN-мрежата на автомобила, а оттам се прави връзка с електронния контролен блок (ECU).

Електронните контролери се използват за управление на много устройства в автомобила, като предни чистачки, спирачна система, фарове, стартер и др. Освен това всички тези контролери са свързани към една и съща централна електронна мрежа, включително блокът за управление на смарт-ключа. Протоколът CAN (controller area network) е мрежа от контролери, които осигуряват двупосочна комуникация между всички електронни блокове и системи в автомобила. Командите се предават по тази централна магистрала до всички изпълнители и те изпращат обратно сигнали, които другите системи изпълняват. Тоест могат да им се подават команди през компютър или смартфон.

Злосторниците търсят съединители на тази връзка и ги намират на най-неочаквани места. Например, електронно управляваните адаптивни фарове също са свързани към CAN мрежата и имат универсален конектор, чрез който се осъществява комуникация с централния компютър.

Крадците бъркат бод бронята и включват своето оборудване към електронната мрежа на автомобила. В някои случай те пробиват дупка в калника и така получават достъп до конектора на фара. За целта трябва да се знае точното му местоположение, но за тези опитни играчи това не е пречка.

След като се свържат, те изпращат команди към определен електронен възел, който ги изпълнява. И така се отключва автомобилът. По същия начин се стартира и двигателят.

Изобретателността не се изчерпва с това. Крадците се представят за потенциални купувачи на обявен за продажба автомобил. В този случай продавачът сам разказва с какво оборудване разполага автомобилът. В същото време крадецът има възможността да направи тест драйв на автомобила. В някои случаи крадците дори искат да видят двата ключа на автомобила. След това ловко сменят единия с фалшив и си тръгват. Или пък се опитват да дублират оригинала.

автоджамбази джамбази кражби на коли крадци