7 съвета как да подготвим колата за зимата

Да, навън все още е 20 градуса, но след ден-два ще дойде ноември, а с това и зимата че почука на вратата ни, затова е добре да сме подготвени предварително

Пламен Георгиев,
зима кола

iStock

С помощта на прости превантивни мерки можете да избегнете сложни и скъпи ремонти, различни неочаквани ситуации в мразовити сутрини, както и да удължите живота на вашия автомобил.

1. Сменете летните гуми със зимни

Първото нещо, което трябва да се направи, когато подготвяте колата си за студения сезон, е да смените гумите. По закон дълбочината на протектора трябва да бъде най-малко 4 мм. Освен това не трябва да има деформации, пукнатини, срязвания или други повреди по гумата.

Много хора сменят летните гуми със зимни след настъпване на минусови температури за седмица-две. Препоръчителната за смяна на гумите температура е до 7 градуса, както и преди да се оформи струпване при гумаджиите.

В допълнение към смяната на гумите и балансирането е препоръчително да се проверят ъглите на сходимост на колелата. Полезно е тази процедура да се извършва сезонно, без да се чакат неприятни сигнали за неизправност.

2. Проверете състоянието на акумулатора

Свещите също трябва да се проверят и сменят, ако е необходимо. Безпроблемното стартиране през зимата зависи от изправността на запалителната система и всички нейни елементи.

Първите студове винаги идват неочаквано и има голям риск акумулаторът да се повреди при сериозно застудяване. Необходимо е да се проверят клемите за окисление и различни замърсители. Клемите могат лесно да се почистват с парцал, напоен със слаб разтвор на сода и след това да се шлайфат.

Освен това трябва да проверите нивото на електролита в акумулатора. То не трябва да е под минималната маркировка, а зарядът трябва да е под 12 волта. Ако имате някакви съмнения след проверката на акумулатора: клемите са окислени, зарядът е слаб, нивото е ниско, по-добре е да купите нов.

3. Проверка на сервизните течности

Уверете се, че нивата на всички течности в автомобила са правилни. Оценете състоянието на основните компоненти: моторно и трансмисионно масло, антифриз, спирачна течност. Не забравяйте да смените водата в резервоара за чистачките с незамръзваща течност.

Не забравяйте да проверите състоянието на охлаждащата течност - антифриза. Загряването на двигателя зависи от тази течност, което е особено важно при зимни условия.

Състоянието на повечето сервизни течности в автомобила трябва да се провери в сервиз със специално оборудване.

4. Запишете се за диагностика

Много е полезно да минете автомобила на пълна диагностика. Проверете основните системи и се уверете, че модулите са в изправност. Спирачната система, окачването, горивната система са във фокуса на вниманието преди студовете.

Диагностиката няма да отнеме много време, но ще ви позволи да шофирате спокойно, без да се притеснявате за живота и здравето си.

5. Смяна на чистачки

Сменете перата на чистачките на предното стъкло преди снежния сезон. Едно е, когато перата се борят с потоци вода поради дъжд или локви, но работата при снеговалежи е съвсем друга. Ето защо е добре е да монтиране нови.

6. Проверете парното

Преди да настъпи студеното време, проверете отоплителната система на вашия автомобил. Опитайте различни режими на работа на парното. След около 10 минути работа на парното със средна интензивност интериорът трябва да се затопли. Ако това не се случи, вентилаторът духа слабо или въздухът не е достатъчно топъл, тогава трябва да си запишете час в сервиз и да потърсите причината.

7. Важните малки неща

Добър съвет е да проверите батериите на дистанционното и ключовете. В студа те се разреждат по-бързо, така че има риск да не стартирате чрез старт–стоп бутона или изобщо да не влезете в колата. Това може да бъде особено неприятно през зимата.

Оценете състоянието на филтъра на купето; ако е замърсен, не забравяйте да го смените преди студеното време. Много често парното в колата не работи както трябва именно защото филтърът е задръстен от летен прах, листа и мръсотия.

Уверете се, че в колата си имате четка (за препоръчване с удължител на дръжката), стъргалка за лед и кабели за подаване на ток. Ръкавиците също са добър вариант. Ако ще пътувате често в планините за ски, добро решение е да се подготвите със специални продукти за размразяване и силиконова грес за гумените уплътнения на автомобила.

Източник на статията: auto.mail.ru

гуми съвети зимна подготовка зима