Защо крадците избягват EV-та (засега)

Кражбите на електрички са по-ниски, но докога

Мартин Дешев,
tesla model 3 performance

Tesla

Е лектрическите автомобили са доста скъпи, но въпреки това не са любими на крадците. Статистиките на повечето държави отчитат, че делът на кражбите на EV е по-малък, съобщава Autoevolution.

Защо крадците не ги харесват? Първо, повечето EV-та, особено по-скъпите, са снабдени с много системи за сигурност. Те имат 360-градусови камери, записват звук, видео с висока резолюция. Имат умен софтуер, който умело отчита какво се случва и сигнализира своевременно.

Въпросният софтуер също усложнява кражбата на колата, като може да я блокира, да не пуска всички функции, да затруднява зареждането. Не е невъзможно да бъде хакнат и препрограмиран, но е по-трудно и скъпо. На разположение са и допълнителни защити. Тези коли споделят местоположението си постоянно и е много по-трудно GPS-ът им да бъде деактивиран.

Не са подходящи и за продажба на части. Повечето компоненти са специфични, като при Tesla например те са и собствена разработка. Това допълнително усложнява препродажбата им и скриването от коя кола са. А и пазарът все още е доста малък.

По-високото ниво на интерактивност позволява на производителите (и застрахователите) да блокират коли от разстояние. Нещо подобно се случи и с Рамазан Кадиров, който се е оплакал, че Tesla е деактивирала неговия Cybertruck, след като се е похвалил в социалните мрежи, че има такъв. Друга възможност е да забраняват на зарядните станции да ги зареждат.

Оказва се, че EV-тата просто не да подходящи за кражба засега. Рискът е голям, а отплатата – малка. Това не означава, че с времето ситуацията няма да се промени, особено когато има по-голямо търсене на евтини части.

кражба на автомобили кражба на коли електромобили електрически автомобил автомобили коли