О бикновено сме свикнали да набеждаваме младите шофьори (не че нямат вина) за доста от драмите по пътищата в България, но сякаш те са лесното извинение. Вчера министър Георги Гвоздейков излезе с „мярката“, че полигоните за безопасно шофиране трябва да станат част от обучението на младите водачи. Щели пак да се върнат в шофьорските курсове, а държавата щяла да строи полигони. Чудесно.
Днес в „Здравей, България“ бе показан „букет“ от клипчета на умел шофьор, който кара различни автомобили (личи, че някои от тях са преработвани) в София, Околовръстното и по Северната тангента, на които се вижда как километражът достига 260 км/ч, предава Nova.bg. Тази нощ клипчетата са били свалени от профила на мъжа от профила му в Instagram.
Екипът на „Здравей, България” е отправил запитване към КАТ по този въпрос. Отговор няма. Има запитване към КАТ и за казуса с „Мис Силикон“. Отговор – няма.
Какъв е проблемът? Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи казва: „Много трудно се доказва скорост без техническо средство. На базата на клипове и един скоростомер, този човек не може да бъде санкциониран”.
Но тук не говорим за разлика от няколко километра с допустимите скоростни прагове, тук говорим за 180 км/ч разлика, ако допуснем, че разрешеното на Околовръстното е 80 км/ч.
Владимир Тодоров коментира още, че законодателството допуска друг вид разследване, което може да се проведе.
Става въпрос за член 325, ал. 3 от НК, който казва, че когато имаш хулиганска проява, извършена с моторно превозно средство, носиш наказателна отговорност до 3 години. Този клип категорично е хулиганска проява. Прокуратурата има повод да се самосезира и да започне едно разследване”.
Ами... чакаме, явно чакаме прокуратурата да се самосезира.
Той коментира още, че в Швейцария се конфискуват коли за превишена скорост, като това може да стане и за 50 км/ч превишаване на скоростта, а автомобилът става полицейски.
Гост в предаването бе и Мариела Николова, майка на загиналия в катастрофа музикант Николай Николов.
„Какво става обаче с шофьорите, доказано причинили смърт на пътя? В нашия случай има условна присъда, за която костваше 4 години и половина. Турски шофьор на автовоз. Той влиза и излиза 52 пъти от нашата страна, упражнява свободно професията си. Когато е задържан на границата на 52-ия път, сравнително бързо се дава ход на дело, като вече призован, вече обвиняем. По съвсем кратки процедури, признаване на вина, използване на вратички, които дават на съдията право за по-малко от половин час да се произнесе, че той е условно осъден 3 години, с 5 години изпитателен срок. След 2 часа този турски гражданин напуска страната”, разказа г-жа Николова.