А ко трябва да завиждаме на германците за нещо, то това е за социалната им система, която е уредила всичко. Там всички работят, а на пенсионна възраст годините труд се отплащат. На противоположния полюс е Видин, най-бедният град в ЕС.
Преди години имаше четири уникални за България производства, градът през ‘87-88 година бе на прага да достигне 100 000, с което да се облажи от парите от СИВ. Но постепенно всичко спря да работи, заводите бяха ограбени, държавата отписа хората в този край, а жителите вече са отчайващо малко.
Мъчно ми е да виждам родния си град да посивява все повече. А закръглените германци на пенсионна възраст слизат от круизните дунавски кораби, оставят малко евра по забележителностите около Видин, купуват много алкохол и се отправят към следващата спирка.
Хората просто остаряват с достойнство. Същото бих казал и за Opel Insignia. С този тест казвам своеобразно сбогом на модела, защото тази зима ще видим неговия наследник. Но също като отличната социална система в Германия, Insignia все още има с какво да се похвали.
Вижте Opel Insignia в целия си блясък в нашата галерия.
Аз ще наблегна върху прекрасния 2,0-литров „шептящ“ дизел, с който можеш да изминеш едно 1150 км с един резервоар гориво.
Беше доста отдавна, когато за пръв път карах Insignia на международния тест драйв в Австрия. Запомнил съм го, защото тогава моделът много ме впечатли. Беше направил огромен скок в моделната гама на Opel. Интересното е, че над 7 години по-късно аз продължавам да се впечатлявам от Insignia.
През последната година и нещо на пазара се появиха доста конкуренти в сегмент D: Passat, Mondeo, Talisman, Avensis, Mazda6. Но дизайнът на Insignia устоя на времето. За това основна „вина“ има силуетът на автомобила, погледнат отстрани и отзад. Очаквам той да стане още по-обтекаем, като предполагам, че новата Insignia ще предприеме подхода на Astra: еволюция, а не революция. И причината е, че и сега дизайнът на Insignia устоява на годините.
Донякъде мога да кажа, че и интериорът е устоял на времето, но само отчасти. Карам версията Cosmo, която е най-високото оборудване на модела. Личи си по перфорираната кожа, перленият бял цвят и готините джанти. Бих определил интериора като изключително ергономичен. Централната конзола е с най-големия дисплей, а бутоните дават бърз и интуитивен достъп до различните функции.
Казах донякъде, защото именно дизайнът на централната конзола малко издиша. Да, ергономичен е, няма спор. Но просто е поостарял. Искам по-малко бутони, дори и с риск за по-затруднено боравене, защото модата изисква някои жертви. Убеден съм, че интериорът на новата Insignia ще е много по-различен от този, като оформлението от новата Astra ще бъде доразвито и пригодено за флагмана на Opel.
Не намирам особена логика в мишката под скоростния лост, с която се управлява дисплея. Даже бих казал, че е ненужна.
Споменах скоростен лост и тук е мястото да кажа, че става въпрос за механична скоростна кутия. Супер. Защото тя работи чудесно с въпросния „шептящ“ 2,0-литров четирицилиндров турбодизел на Opel със 170 к.с. и 400 Нм. Той предлага с около 4% по-висока мощност и с 14% повече въртящ момент от предишната версия на модела, но това е само за цвят в пресрелийза. Истински ценните неща са други.
На първо място това е по-високият с въртящ момент. Предишният мотор бе с 350 Нм и възможност за увеличаване до 380 Нм за период от 15 секунди с overboost. Новият 2,0 CDTI не се нуждае от overboost, за да достигне своя максимум от 400 Нм.
Инженерите на компанията са успели да постигнат това впечатляващо повишаване на ефективността чрез промяна на конструкцията на горивните камери, оптимизация и промяна на профила на всмукателните тръби и използване на нова система за впръскване на гориво с максимално налягане 2000 бара и до десет цикъла на впръскване на работен такт.
Как се трансформира това на пътя? Първо, много добро междинно ускорение, като спокойно можеш да изпреварваш и на 5-та предавка. Проблемът е на 2-ра, когато колата се движи съвсем леко и искаш да потеглиш. На мен два пъти ми загасна, защото при много ниско обороти турбото не позволява да включиш втора, вместо това иска първа. Другият проблем е, че ако бутнеш малко по-силно в дясно на 5-та, лостът не влиза и трябва отново да нацелиш предавката.
Сега внимание: на магистрален участък, при шофиране на ръба на разрешеното от закона, този двигател показва разход 6,1 л/100 км. При междуградско шофиране отново на ръба на разрешеното, разходът пада до 5,5 л/100 км. Впечатлих се. И то много, защото след 650 км пробег все още борд компютърът показваше оставащо гориво за 400 км.
По принцип Opel никога не са могли (до новата Astra) да направят лек автомобил, но незнайно как успяват да направят тежък, и въпреки това супер икономичен автомобил със сериозни размери!
И изключително тих. Наистина сериозни мерки са били предприети от инженерите, за да неутрализират всякакви паразитни шумове от работата на двигателя. Не случайно го наричат „шептящ“ (както и цялото си ново поколение дизелови агрегати) дизел. Той е с 5db по-тих на място спрямо предшественика си. Може и да не звучи като много, но намаляване на шума с 3 db ухото го възприема като намаляване на шума наполовина!
Наследникът на г-н Калфин вдига социалната пенсия с 3 лв. Щеше да е смешно, ако не беше прекалено тъжно. Но Opel Insignia остарява с достойнство. Insignia 2,0 CDTi не е бегачка, не може да накара кръвта ти да закипи. Но затова пък предлага функционалност и икономичност, което е най-важно за един семеен автомобил. В допълнение двигателят е поразяващо тих.
Технически характеристики:
Opel Insignia 2,0 CDTi
Размери
Дължина, мм: 4842
Широчина, мм: 1858
Височина, мм: 1482
Междуосие, мм: 2737
Собствено тегло, кг: от 1428 до 1741
Двигател
Тип: редови, 4-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 1956
Макс. мощност, к.с. при об./мин.: 170 при 5200
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин.: 400 при 1750-2500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 225
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 9,0
Среден разход, л/100 км: 4,5-4,3
Вредни емисии СО2, г/км: 114-118
Базова цена за модификацията, лв. с ДДС: от 46 785
Цeна на тествания модел, лв. с ДДС: 49 295 (Cosmo)
КОНКУРЕНТЪТ
Ford Mondeo 2,0 TDCi
Размери
Дължина, мм: 4871
Широчина, мм: 1852
Височина, мм: 1482
Междуосие, мм: 2740
Двигател
Тип: 4-цилиндров, редови, турбо
Работен обем, куб. см: 1995
Макс. мощност, к.с. при об./мин.: 180 при 3500
Макс. въртящ момент, Нм при об./мин.: 400 при 2000-2500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 225
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 8,3
Среден разход, л/100 км: 4,4
Вредни емисии СО2, г/км: 115
Базова цена за модификацията, лв. с ДДС: 55 300