Н е знам в който точно момент от пътуването ми до Солун и обратно с 508 се появи тази подсъзнателна асоциация с лентата La vita e bella („Животът е прекрасен”). И от сега ще ви кажа, че не съм се объркал, знам, че филмът е италиански, а автомобилът френски. Следва логичният въпрос: защо съм сложил италианско заглавие на материал за френска кола? Отговорът също е повече от лаконичен, поне в моите възприятия: защото дизайнът на 508 сякаш е правен от италианци.
За мен най-красивият автомобил в този сегмент е Alfa Romeo Giulia. А сега идва това Peugeot 508, което разчупва стереотипите и дългогодишните написани постулати за седаните от сегмент D, предлагайки една невероятна визия и излъчване, нареждайки лъва редом до Giulia.
ВИЖТЕ АТРАКТИВНАТА ВЪНШНОСТ И I-COCKPIT НА PEUGEOT 508
От много дълго време не съм се впечатлявал така от дизайна на един автомобил, но още в Женева през пролетта, когато бе световният дебют на 508, останах поразен от автомобила. А да се впечатлиш толкова много от кола на място, на което са събрани автомобили от калибъра на McLaren Senna, Koenigsegg, Bugatti и другите не е никак, ама никак лесно. Нещо повече, 508 бе първият автомобил, в който седнах тогава. Той бе и единственият, в който се върнах, за да седна за втори път, защото това е автомобилът, който ме впечатли адски много с дизайна си и фактът, че е масов, докато споменатите по-горе марки будят възхита, но са за богоизбрани.
Вярно е, Peugeot 508 е подправено с „дебела” цена, но срещу нея предлага нещо, което буквално разбива всички клишета. Вместо традиционната седан формула с 5 врати, 508 идва във формат на 4-врат фастбек без рамки на вратите, изпълнен по всички правила и закони на типичните купе модели.
Това е автомобил, който се разграничава рязко от Passat, Insignia и Mondeo, от Серия 3 и А4. Това е автомобил, който следва много близо заложените в концепцията Exalt дизайнерски решения, които преди няколко години подминахме с лека ръка, защото никой не вярваше, че ще ги видим в серийно производство, но се объркахме.
Признавам си, 508 е автомобил, чийто дизайн мога да възхвалявам още дълго време. Мога да започна да описвам предницата с радиаторната решетка с шахматен мотив, разположена между предните Full LED фарове, конфигурация, вдъхновена от най-новия концептуален автомобил на марката: Peugeot Instinct. Но няма да продължавам, защото бях повече от красноречив по темата дизайн. Ще допълня само, че профилът е отличителен, а задницата – поразителна. Сравненията с американските muscle cars е повече от задължителна. И всичко това буквално приковава погледите на почти всички в движението.
А влезеш ли вътре в 508, всичките ти сетива са изложени на такова облъчване, че се чудиш дали няма някакво объркване. Та това трябва да е седан от сегмент D! Казано по друг начин: това трябва да е бизнес или семеен автомобил, в който всичко трябва да следва постулати, писани преди десетилетия. Но не и тук. Peugeot наложиха своя i-Cockpit в цялата си гама, като този интериор няма аналог в индустрията. Но в 508 всичко, което ми е добре познато вече, е издигнато до нови равнища.
BMW X2 е кросоувър аналогът на горещите хечбеци (тест драйв)
Infiniti Q50 Hybrid е на легален допинг (тест драйв)
Audi A7 55 TFSI: прекрасен силует, интериор и пътно поведение (тест драйв)
i-Cockpit е съставен от четири елемента: компактен волан, бордно табло (12,3 инча, което може да конфигурирате като изглед) на нивото на погледа, висока и супер изчистена централна конзола и голям сензорен екран (10 инча). Под него има седем бутона, наподобяващи клавиши на пиано, които осигуряват директен достъп до основните функции за комфорт: радио, климатик, навигация, настройки на автомобила, телефон, мобилни приложения и i-Cockpit Amplify (за настройване на интериорната подсветка, регулиране на масажната функция на седалките и звука от аудио системата Focal с 10 високоговорителя).
Тук има нещо, което ще ви стресне в първия момент, защото изисква да се пребориш с навиците си. Изключително малкият на диаметър волан предизвиква двуполюсни мнения. После идва проблемът да виждате цялото приборно табло. Затова трябва да свалите седалката в най-ниското й положение, след това сваляте и волана в най-ниското му положение, за да намерите оптималната позиция за управление на 508. Тази конфигурация не е направена самоцелно, изнесените на нивото на очите уреди държат погледа само напред, не се налага да сваляте очи към приборите и така да се разсейвате от пътя, като таблото играе своеобразна роля на Head-Up дисплей.
Ще го кажа пак: 508 не е евтин автомобил. Средно е с около 3% над цената на аналогичен Passat, което, знам, ще ви накарате да подсвирнете. А вероятно мнозина ще ме помислят за лаик, като заявя, че 508 не е конкурент на Passat, а на Arteon. Но още по-проблемно може да ви прозвучи, че Peugeot 508 се цели не в Pаssat, а в BMW Сeрия 3. Да, в предходната „тройка”, но заявката е повече от впечатляваща, защото качеството на материалите в 508 е по-високо от това в Passat. А седнете ли на задните седалки, няма да чуете никакъв паразитен шум около С-колони, нещо, което е типично за почти всички автомобили. Но тук уплътнението е перфектно изпълнено, имам място за краката, но по-интересното е, че имам достатъчно място и за главата. Трима човека отзад не могат да се возят, но и от Peugeot казват, че са наясно с това, защото клиентите на 508 няма да са 5-членни семейства, а по-млади и заможни клиенти, които използват колата или за представителни цели, или за едно чудесно пътуване.
С ръка на сърцето ще кажа, че се радвах именно на такова до Солун и обратно, макар тази отсечка въобще да не ми е от любимите. Но 508 е автомобил, който задължително трябва да се кара първо, след това да се прибягва (евентуално) до нецензурни поговорки за френските автомобили. Защото ще останете супер изненадани.
Моделът е олекотен средно със 70 кг спрямо предшественика си, което е важно за разхода на гориво. За пътното поведение важно е многораменното окачване на задната ос, управлявано от променливи амортисьори - Активно управление на окачването (стандартно оборудване при версия GT и с всички бензинови двигатели; опция при 2,0-литровите дизелови двигатели). Така бяха оборудвани почти всички тестови модели, което ще рече, че имате възможност да избирате измежду режими ECO/Sport/Comfort/Standart, като по този начин се променят настройките и на амортисьорите.
Задвижването на модела се осигурява от 1,5-литров дизел със 130 к.с. (6-степенна ръчна и 8-степенна автоматична трансмисия) и два 2,0-литрови BlueHDI със 160 и 180 к.с. Карах втория, но моят фаворит е бензиновият мотор. И тук, може би за пръв път в кариерата ми ще кажа нещо, което учуди и мен: харесах повече версията на 1,6-литровия „баварски” мотор със 180 к.с., а не тази с 225 к.с. Причината е, че като динамика не е нищо впечатляващо, а разходът е по-висок. За сметна на това версията със 180 к.с. е калибрирана отлично с 8-степенната кутия на Aisin, всичко се случва по-плавно и неусетно, а разходът от Солун до София показа 7,3 – 7,0 л/100, което е повече от добър показател за трима човека на борда и пълен догоре багажник.
Не се доверявайте на стереотипите, Peugeot 508 е автомобил, който поставя ново начало, а не следва отъпкани пътеки. Не е евтин, но да вземеш от клиентите на VW и BMW не може да излезе евтино. И накрая ще дам още един кредит на Peugeot за смелостта да вложи толкова много в един автомобил, което у мнозина е предизвикало повдигане на вежди, защото днес всички погледи са насочени към кросоувърите. Но не е ли време за нормализиране и на този толкова надут балон? 508 е една от надеждите в тази посока.
Технически характеристики:
Peugeot 508 PureTech 180
Размери
Дължина, мм: 4750
Широчина, мм: 1847
Височина, мм: 1404
Междуосие, мм: 2793
Тегло, кг: 1420
Двигател
Тип: редови, 4-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 1598
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 180 при 6000
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 250 при 1750
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 230
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 7,9
Среден разход, л/100 км: 5,4
Вредни емисии СО2, г/км: 123
Базова цена на тествания модел, лв. с ДДС: 58 965 (Active)
Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 65 339 (GT Line)
Вижте още:
KIA Ceed продължава да е основа на успеха (тест драйв)
BMW 530d Touring xDrive: Ефективна динамика (тест драйв)
В преследване на светкавици с Opel Insignia GSi (тест драйв)