AI, свързаност, интерактивност: технологиите за автомобили по време на CES 2024

Колите стават все по-технологични

Мартин Дешев,
samsung smartthings hyundai

, Samsung

Hyundai Samsung SmartThings

М одерните автомобили стават все по-зависими от технологиите. Термини като изкуствен интелект (AI), свързаност, операционни системи, софтуер и т.н., които сме свикнали да използваме за ИТ устройства, вече стават ежедневие и за колите.

Доказателство за това е и най-голямото изложение за потребителска електроника в света – CES. През годините участието на автомобилни компании уверено се увеличава. Може да се каже, че вече доста голяма част от CES е посветена изцяло на колите и релевантни за тях технологии.

CES 2024 ще бъде от 9-ти до 12-ти януари т.г. в Лас Вегас, но основните новини вече са известни.  По време на изложението винаги биват показвани различни прототипи, някои от които доста авангардни. Почти винаги има поне по една „летяща кола“, като такива се очакват и тази година. Друг е въпросът дали изобщо ще станат реалност или ще са поредният прототип, който е само за гледане.

Затова ще обърнем внимание на по-реалистичните проекти. Например Hyundai и Kia са сключили партньорство със Samsung и ще използват платформата SmartThings в автомобилите си.

SmartThings е платформа за умни домове на Samsung, чрез която потребителите могат да свързват различни устройства, сензори, умна черна и бяла техника и да я управляват от едно място, например смартфона си. Тя позволява въвеждането на различни режими и команди, които да се активират при определени условия.

Сега притежателите на определени модели на Hyundai и Kia ще могат да свържат и автомобилите си в домашната си мрежа. Така, когато тръгнат да се прибират към дома си, могат да активират режима „У дома“ и колата ще изпрати сигнал до уредите в дома, да пуснат климатика, да пуснат светлините и каквото друго потребителят е настроил. И обратно, когато стане време да потегля за работа сутрин, SmartThings ще знае да активира климатика в колата. А за електромобилите има и възможност да се следи консумацията на електричество у дома и системата автоматично ще подбере кога е подходящият момент да зареди колата.

Друга корейска компания, LG, също подготвя нови технологии. Те предвиждат още повече дисплеи в интериора, включително цялото табло да стане един голям дисплей. Няма нужда от бутони. Всичко ще се помести на големия дисплей, който ще е гъвкав и лек. Затова ще може лесно да се инсталира на най-различни табла и форми.

Дисплеят е и технология, която му позволява да ограничава зрителното поле. Накратко, шофьорът няма да вижда видео клиповете, които пътникът до него гледа и няма да се разсейва. Пасажерът дори може да играе и игри.

Компанията е помислила и за пътниците на задните седалки. За тях ще има по-малки дисплеи, които се спускат от тавана. Има и дори концепция, в която дисплеите могат да се свиват и разгъват според предпочитанията на пътника. За сега по-голямата част от тези идеи са концептуални, но самите технологии съществуват.

Няма да липсва и AI. Водещите производители на хардуер – AMD, Intel, Qualcomm и други, вече предлагат специални AI чипове за компютри, а дори и и някои версии за автомобили. Някои производители на коли вече имат AI асистенти, а други подготвят изцяло нови платформи, които да внедрят и да взаимодействат с пътниците и шофьорите по изцяло нов начин.

За сега фокусът е върху AI в помощ на хората. Поне привидно липсват проекти, които да разглеждат как AI може да помогне и на самия автомобил. Например да подбира правилните настройки на окачването или да управлява по-ефективно системите за следене и превенция на инциденти. Със сигурност обаче доста компании мислят в тази посока и е въпрос на време да видим резултатите от техните усилия. Кой знае, може би някоя е предвидила подобна изненада и за CES 2024?

коли автомобили умни автомобили технологии изкуствен интелект