М одерните технологии и автомобили вече вървят ръка за ръка. В продължение на дълги години, повечето нови технологии в колите бяха предимно системи за сигурност, нови сензори и т.н. С времето това се променя и очакванията на клиентите също.
Днес животите на хората са все по-цифрови и това се отразява във всички елементи на ежедневието. Включително и автомобилите, които стават още по-технологични и сложни. Модерните коли тепърва ще бъдат наричани „суперкомпютри на колела“, като тази фраза неминуемо ще се превърне в клише.
И има защо. Новите автомобили действително изобилстват от технологии и компютърна мощ, която наистина е повече от някои от суперкомпютри отпреди години. TopGear ни показва няколко от основните технологични тенденции при колите, които ни дават ясна представа защо е тази изчислителна мощ е необходима.
Първата е очаквана – изкуственият интелект (AI). Той вече превзема цялата ИТ индустрия, но има и все по-голяма роля при автомобилите. От очевидните неща, като внедряване на ChatGPT, през умни асистенти, които да помагат за персонализирането на изживяването. Или пък автономното управление и т.н. AI обаче помага и в оптимизиране на производството, подобряване на батериите, системите за мониторинг на шофьора и др.
Втората тенденция е софтуерът. Концепцията за „софтуерно дефинирани автомобили“ вече набира популярност. При нея именно софтуерът определя „същността“ на автомобила и може да го преобрази или да дефинира неговата основна цел и способности. И същевременно да получава значително ъпгрейди и промени без да се налага смяната на цялата кола.
Третата е смесената реалност. Това е технология, при която виртуални елементи се прожектират пред очите в реалната среда. Най-семплият пример е хедъп дисплеят. А ако превърнем цялото предно стъкло в подобен екран, тогава имаме още повече възможности за персонализирани графики. Например стрелките на навигацията да се появяват на пътя пред очите ни като видеоигра.
Много важна ще е и свързаността. Благодарение на 5G мрежите и подобряващата се ИТ инфраструктура, модерните коли ще могат да са постоянно свързани с интернет. И съответно да комуникират помежду си и със сървъри и централизирани системи. Колите ще могат да се предупреждават една друга за проблеми на пътя, за задръствания, а умни системи за управление на трафика ще могат да въвеждат нужните промени в знаците и фазите на светофарите според необходимостта. Поне на теория.
Следват и мобилните приложения. Вече е нормално да можем да управляваме някои функции на колата си през телефона. С времето това ще се превръща от екзотика в даденост.