Най-замърсяващият фактор за околната среда е… детето

defaultimg

netinfo

Д о поразителния извод стигат шведски учени. Според тях използването предимно на растителни храни, разделното събиране на отпадъците и отказът от автомобила – това са само локални мерки, които влияят много малко върху опазване на околната среда. Но пренаселване на планетата е проблем, който трябва да бъде решен много бързо.

Учените от университета в шведския град Лунд са провели мащабно проучване на изследвания по темата за най-големите замърсители на природата. Те са проучили десетки други трудове по този наболял проблем, в резултат на което са стигнали до извода, че най-решителното действие срещу замърсяване на околната среда, е отказът от възпроизвеждане.

Те, естествено, са направили списък с общоприети мерки в опит да се намали замърсяването, сред които е намаляване броя на самолетните полети и използването на автомобили. Но тези две мерки, които няма как да се случат така или иначе, отстъпват с пъти от „благоприятното” въздействие върху природата на отказа от деца.

Това е с 20 пъти по-ефективно от горните мерки. В изследването се посочва, че сортирането на отпадъците намалява въглеродния отпечатък на всеки човек с 0,2 тона на година, докато отказът от дете съкращава въглеродния отпечатък на всеки родител с 58,6 тона годишно.

Трябва да се отбележи, че никой учен все още не си е позволявал да дава съвети за по-ниска раждаемост. Що касае шведите, 92% от тях са обезпокоени от замърсяването на природата, но само 13% знаят как да не замърсяват.

Учените не призовават към намаляване на раждаемостта, а натъртват върху факта, че раждането на дете е „най-голямата въглеродна следа”, която оставя след себе си човек. Оправданието им за всичко това е, че изводите им са просто тема за размисъл, нищо повече.

Отбелязва се също, че проблемът не засяга само развиващия се свят със съпровождащата го висока раждаемост. В развития свят проблемът е високото потребление на стоки, с които се обгрижва детето.

Ако трябва да се обобщи, то влиянието на човечеството върху природата се определя от три фактора: продължителност на живота, потребление и какво количество СО2 се отделя, когато се произвежда това, което човекът потребява. Вече е доказано, че към 2050 г. температурата на Земята ще се покачи средно с 2 градуса в сравнение с доиндустриалната епоха от развитието на човечеството. За да не бъде допуснато това, трябва да се намали отделянето на СО2 с 90%.

Решението за дете(деца) е на всеки един от нас. Задачата на учените е да предупредят, че пренаселването е тревожен фактор. Проблемът в България е, че автомобилният ни парк е прекалено стар, както и човешкият фонд. Така че по-висока раждаемост би била добре дошла.

Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.

Четете още:

Най-продаваните автомобилни марки по държави в света

Vilner издигна Mercedes G 55 AMG на нивото на Maybach

Ново шокиращо проучване: до 2035 г. в Европа ще се продават само електромобили

Източник на статията: Vesti.bg

раждаемост любопитно автомобили екология