Специалност "електромобили" и в наши университети

Специалност електромобили и в наши университети

, ЕПА/БГНЕС

Специалност "електромобили" и в наши университети

От есента четири български университета се очаква да предложат програми за подготовка на кадри в областта на електромобилостроенето, съобщиха от Индустриалния клъстер "Електромобили" (ИКЕМ).

Освен Техническият университет в София, това са още Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" в София, Русенският университет "Ангел Кънчев" и Европейският политехнически университет в Перник.

С това ще се наредим сред шепата страни на континента като Франция, Германия, Великобритания, Дания и още няколко, които подготвят вече инженери за електромобили, подчертава проф. Иван Миленов.

Той е създател на електромобил-лаборатория, чрез която се тестват възможностите на новата машина и на отделни нейни възли и детайли в реалния трафик на града.

Професорът е и ръководител на екипа, разработил програмата за обучението на студенти във ВТУ "Т. Каблешков" по специалност "електромобили" за квалификация магистър-инженер.

За да достигнат до дипломната си работа по тази специалност, студентите ще трябва да изучават в продължение на три семестъра изследване и проектиране на електромобили, тяхното електрическо обзавеждане, електромагнитната съвместимост на системите в тях, източници за захранването им, зарядни станции, системи за управление, контрол и защита, безопасност, надеждност, диагностика, екология на електрическите коли.

В края на август Техническият университет в София ще събере студенти от цяла Европа. Домакините ще дадат възможност на бъдещите специалисти да се включат в академичния курс на тема "Балансът между екологията и иновациите в сферата на транспортните средства".

Специален акцент в курса ще бъде поставен върху електромобилите, поясняват от ИКЕМ.

Гостите ще могат да се запознаят с разработките на ТУ в тази сфера, със създадения от студенти на университета електромобил за състезанието Shell Eco marathon и изминатия от тях път до сребърните медали в неговото тазгодишно издание.

ИКЕМ работи и за подготовката на средни технически кадри за обслужване на електромобилите. За тази цел вече са акредитирани и две специалности, по които може да се води обучение.

Специална помощ клъстерът оказва и на Професионална гимназия "Н.Вапцаров" в Чепеларе, чиито възпитаници изработиха радиоуправляем модел на соларен електромобил.

Със съдействието на ИКЕМ те са представили модела си на специализиран форум в хърватския град Задар.

Сега клъстерът замисля търговската реализация на този модел за нуждите на средното специално образование у нас и в партньорски страни.

Източник на статията: Vesti.bg

България електромобили Университети