Mercedes-Benz CLS 400d продължава да е еталонът за подражание (тест драйв)

,
Mercedes Benz CLS 400d 4Matic тест драйв

Vesti.bg

И звестна състезателна мъдрост гласи, че ако автомобилът изглежда добре, то той вероятно ще върви също толкова добре. Затова взимам ключовете за CLS 400d 4Matic с огромни очаквания за един прекрасен уикенд. Не останах излъган. Проблемът ми бе само един: замислих се за темата клишета и стереотипи, стигайки до извода, че в конкретни случай важат с пълна сила. Просто Mercedes продължава да е мерило за много неща.

Проблемът на тази марка е един: сумата, срещу което получаваш всичките клишета в автомобилния свят. Но ако сте решили този казус, то може да се опитате да влезете в клуба на автомобилните естети. Влиза се влиза трудно, защото трябва да изпълните няколко условия: да тествате азиатската издръжливост, да се порадвате на мощността на немски автомобил, да се насладите на красотата на италиански и накрая да заложите на комфорта и излъчването на британски (макар истински такъв да не е останал) автомобил.

РАЗГЛЕДАЙТЕ НОВИЯ MERCEDES CLS В ДЕТАЙЛИ

За щастие все още съществуват автомобилни романтици, които от време на време правят опит да създадат съвършен автомобил. Това все още не се е удало на никой, но има и опити, които се доближават до идеала, резултатът от което е създаването на бестселър.

Vesti.bg

Дизайнът е този, който винаги ми действа първосигнално. Много малко са случаите, когато автомобил, който ме грабва като дизайн, след това разочарова на пътя. Нищо подобно не мога да кажа в този случай, напротив. Дългото почти 5 метра купе ме хваща в прегръдката си от пръв поглед. Не мога да го сравня с италианския стил на Alfa Giulia например, но е негово германско копие, при това по-привлекателно от формата на прекия конкурент A7 Sportback.

Мнозина биха ме контрирали, че я няма аурата на първото поколение CLS, което е така. Тогава моделът направи мини революция, докато сега успешната формула просто се развива. И то в посока, която на мен много ми допада.

Fabia няма претенциите на Polo, но дава най-добро от него (тест-драйв)

Jaguar XF 2.5d AWD: Дизелът все още няма равен (тест драйв)

(Ford)Focus-мокус, Golf ще бере ядове (тест драйв)

KIA Ceed продължава да е основа на успеха (тест драйв)

„Диамантената” решетка е супер атрактивна, а фаровете изострят допълнително предницата. Изтеглените назад линии са украсени с много елегантни и изчистени стопове. Капакът отпред е огромен, загатващ за сериозна мощ под него. Финален щрих към помпозния външен вид слага AMG-пакетът, какъвто има и в интериора.

Vesti.bg

Не бих имал нищо против надпис AMG и върху двигателя, но този дизел вероятно ще влезе в учебниците след години, когато словосъчетанието „дизелов двигател” ще се изучава по история. Не бих се отплеснал в посока Брюксел и насилственото налагане на електрификацията, но ще кажа, че нито технологията, а още по-малко този конкретен двигател заслужават да бъдат низвергнати от политиците.

Защото 400d 4Matic е истинско откровение. Инженерите на Mercedes най-после узряха за идеята, че не бива да изостават от преките си конкуренти, представяйки този нов мотор. Той е много по-мощен от Audi A7 50 TDI (286 к.с.) и с малко над баварските 320 к.с. (изостава само от дизела с три турбини на BMW). Мощността му е 340 к.с., а всичките 700 нютон метра са на твое разположение от 1200 об./мин, което е мехлем за душата при излизане от завой, изпреварване или просто „ластик”. А за последното упражнение дизеловият CLS се нуждае от само 5 секунди, като тук ще добавя, че с всички екстри тежи доста над 1900 кг.

Vesti.bg

Да, няма 48-волтова хирбидна система като 450 и AMG, но не се и нуждае от тях. Преди време констатирах, че бензиновият Audi A7 55 TSI е изключително лаком с разход над 11 л/100 км на магистралата (и въпросния мек хибрид). А този дизел, достоен като ускорение на въпросния бензинов конкурент на Audi, ми се отблагодари с невероятните 7,2 л/100 км (свалих го до 6,9 л/100 км в един момент) след 500 км. Кому са нужни тези електрички?

Vesti.bg

Не се изненадах от интериора, но това не означава, че не предлага атмосферата на 200-годишен британски клуб, в който може да влизат само мъже с „дебела” членска вноска. И тук имаме AMG пакет, наблягащ на металните декорации и елементи. Погледът първо пада върху двата цветни дисплея с диагонал по 12,3-инча всеки.

Ровичкането по менютата може да продължи с дни. Зачетох се внимателно в пресинформацията и ще ви кажа, че технологичното оборудване е толкова дълго, че много трудно бих го описал. Просторният интериор (колега над 1,8 м седна отзад, за да ми е мерило за това определение) предлага предостатъчно място за всички. А то е допълнено от комфорта на дълбоките седалки, които обгръщат плътно тялото.

Климатизацията и йонизацията на интериора са даденост, но не и жестоката аудио системата Burmester с 13 високоговорителя. Обикновено предпочитам да слушам двигателя, но не и сега. Причината е, че интериорът е така обезшумен, че през по-голямата част от времето имам чувството, че карам електромобил, затова залагам на добрия звук.

Vesti.bg

Вероятно CLS не може да се похвали с прословутата японска здравина и надеждност, но причината за това е само една: огромния технологичен арсенал, вграден в този модел. Обикновено сложните системи дават „на късо”. Но не това е причината, заради която до момента не споменах нищо за полу-автономния режим на управление. Причината е, че не съм от този тип хора, които се радват на подобно нещо. Пробвах го, естествено. Пробвах го и в Audi A7, но и в двата случая предпочитам сам да владея положението. Причината е, че този автомобил трябва да бъде каран, а не да се возиш в него. Двигателят му е истинско откровение, почти не усещаш смяната на 9-степенния автоматик, комфортът на дълъг път е поразителен, но още по-впечатляващо е, че се справя повече от завидно в завоите. За това „вина” има сниженото с 15 мм окачване Dynamic Body Control с регулируеми демпфери. Но най-поразителният факт е, че имаш чувството, че караш много по-малък и маневрен автомобил, а не такъв, чиято дължина е 5 метра.

Vesti.bg

CLS пръв зададе тона на 4-вратите купето и от този момент насетне всички други се опитват да го догонят. Това е автомобил, който много плътно се доближава до моите разбирания за съвършенство. Имах известни съмнения преди време, когато тествах новия A7 Sportback. Сега мога да кажа, че от Инголщат са се справили отлично с интериора и цялостния облик на автомобила, но все още им липсва онази рафинираност на пътното поведение и цялото усещане за автомобила, което ми дава CLS.

Технически характеристики:

Mercedes-Benz CLS 400d 4Matic

Размери

Дължина, мм: 4988

Широчина, мм: 1890

Височина, мм: 1435

Междуосие, мм: 2939

Тегло, кг: 1860

Двигател

Вид: редови, 6-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 2925

Макс. мощност, к.с.: 340

Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 700 при 1200-3200

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 250

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 5,0

Среден разход, л/100 км: 5,6 – 5,9

Вредни емисии СО2, г/км: 148 - 158

Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 188 694

Х-Factor: отборът на Opel за SUV хитове (тест драйв)

ГоляМ(5) кеф. Тестваме BMW M5, М4 и М2 на „Серес” (тест драйв)

Ювелирна изработка за Peugeot 308 GTi (тест драйв)

В преследване на светкавици с Opel Insignia GSi (тест драйв)

Източник на статията: Vesti.bg

тест драйв Mercedes CLS 400d 4Matic Mercedes-Benz CLS Mercedes-Benz