Дързост и красота, епизод 2008 (тест драйв)

Peugeot 2008 тест драйв

#preso_petrov

Н овото начало за Peugeot дойде, когато компанията реши да се препозиционира към луксозния сегмент. Бях силно скептичен тогава, но сега се убеждавам в правотата на този ход. При това за пореден път, след като 2008 ме накара да изпитам същото силно чувство на привличане, каквото изпитах, когато тествах и 208.

Дежа вю. Това словосъчетание изрича Нео в първата „Матрица”, когато вижда черната котка на стълбите. Обяснението на Морфeй е за грешка в Матрицата. Точно на грешка в системата ми изглежда и това 2008, но в най-положителния смисъл. Причината е, че новото Peugeot 2008 е нещо, което изпъква изключително силно в претъпкания сегмент на компактните кросоувъри.

И ако дизайнът е крещящо привлекателен, то 2008 изпъква и с още един силен коз в своя полза: моделът дебютира едновременно с конвенционално и електрическо задвижване. На електрическото 2008 ще обърна специално внимание, когато пристигне в България. Сега ще наблегна на добрия стар бензин, опакован в изключително привлекателни форми.

#preso_petrov

А те вървят заедно със задълбочени проучвания на маркетинг специалистите. Генералните изводите са, че около 1/5 от клиентите търсят автомобил, който изглежда по-голям от обикновен хечбек. Може и да не ви се вярва, но около 90% от клиентите в този сегмент не се нуждаят от задвижване на четирите колела. Дори не се интересуват от него, защото за тях далеч по-важно е да седят по-високо и да се радват на откроим дизайн. Именно този откроим дизайн е водещ при избора на нов автомобил в сегмента на компактните кросоувъри.

#preso_petrov

Е, Жил Видал е направил избора им доста лесен, защото дизайнът на Peugeot 2008 е може би най-смелият сред този на конкурентите му, експериментиращ с възприятията на клиентите.

Роди се звезда: тестваме новото Peugeot 208

Ford Ranger: Елитният корпус на щурмоваците (тест драйв)

Да, аз много харесвам как изглеждат Kia Stonic, Renault Captur и Nissan Juke, но Peugeot 2008 излиза с едни гърди напред. Дизайнът му е изключително модерен, дори дързък, изпъстрен с множество детайли, които вероятно ще са проблем, ако колата трябва да посети „тенекеджия”. Дори панелите на вратите имат едни характерни ръбове, оформящи триъгълници, които биха затруднили и най-добрия майстор от съседния блок.

#preso_petrov

Новият модел няма абсолютно нищо общо с този, който заменя. Той е със 141 мм по-дълъг от него, но по-важното е, че самият дизайн променя визуално пропорциите на модела с изтеглените в краищата колела и изместеното по-назад челно стъкло. Дизайнерският екип на Peugeot е избрал една доста вертикална предна част, завършваща с хоризонтален капак на двигателя, което придава на модела класическо SUV-излъчване. Към това добавям страхотния оранжев цвят, контрастиращ с хрома и гланцирания черен цвят на колонките и тавана, за да завърша облика на 2008.

Peugeot

Дързостта и красотата се пренасят и в интериора на 2008. Тук оформлението и материалите са на нивото на модел, позициониран два класа по-високо в автомобилната йерархия. С две нива по-високо в развитието си е скочил и типичният i-Cockpit. Няма нищо ново спрямо хечбека, но не мога да не изтъкна новия дизайн на арматурното табло, дигиталните прибори, които виждате в 3D (в няколко различни изгледа). Ако сте по-навътре в автомобилната тема ще знаете, че този 3D i-Cockpit е дело на българския клон на „Вистеон”. Но дори и да не сте, това е факт, който трябва да се повтаря при всеки възможен случай.

Peugeot

Радващи за окото са пиано клавишите, а сензорни повърхности в основата им дават достъп да мултимедийната, климатичната и други системи. Материалите са меки и приятни на допир, кожата от най-високо качество, а 10-те високоговорителя на аудио системата Focal (с 515-ватов усилвател) осмислят една добра сетлиста. Тестовият модел бе и с голям панорамен покрив, но всичко това идва на доста солена цена. Но ще стигнем и до нея. Тук ще отбележа, че мястото в областта на краката отзад не е от най-просторните, а обемът от 434 л (VDA V210) би трябвало да е достатъчен за дълга лятна почивка.

#preso_petrov

Много плюсове може да изтъкна и за возията на 2008. Моделът, както и 208, стъпва върху последната платформа СМР за малки автомобили. Въпреки че новият модел е със 141 мм по-дълъг от предшественика си, той е по-корав и почти не слага допълнителни килограми към теглото. Платформата осигурява на PSA Group и голяма гъвкавост, тъй като 2008 (и механично идентичният DS 3 Crossback) се предлага и с електрическо задвижване, както споменах в началото.

Nissan Juke е призван да се влюбиш в него (тест драйв)

Песен за огън и лед: тестваме BMW X4 M Competition

Окачването отпред е MacPherson, а отзад торсионна греда. Тя усуква леко задницата на доста неравните ни магистрали, но като цяло возията е стегната, дори малко по-твърдичка от необходимото с тези 18-ки, с които бе оборудван тестовият модел. Воланът е по-мек за моите предпочитания, но като цяло 2008 е един от задоволителните за шофиране автомобили в класа.

#preso_petrov

За задвижването му се грижат три 1,2-литрови, 3-цилиндрови двигатели с мощност 100, 130 и 155 к.с. Последният се предлага само за GT (като тестовата кола). Дизелите са два с обем 1,5 литра и мощност 102 и 130 к.с. Бих предположил, че те няма да се търсят много, тъй като бензиновият със 130 к.с. ми изглежда идеалната опция за случая. Давам това предположение след 700 км с версията със 155 к.с. Тя е доста пъргава и ми показа 6,6 л/100 км в края на пътуването. Затова предполагам, че 130 к.с. с 8-степенен автоматик ще са идеални за това купе, което тежи около 1200 кг. При това ще е и доста по-евтино от топ изпълнението на 2008, което карах аз.

VW Golf 8: кралят е мъртъв, да живее кралят (тест драйв)

1,4 л/100 км, но с 300 к.с. и 520 Нм: Opel Grandland X Hybrid4 (тест драйв)

Трябва да отбележа още един факт, който ми направи много добро впечатление. Моделът е добре обезшумен, въпреки вертикалната си предница. Да, характерният звук на 3-цилиндровия двигател се чува отчетливо, но аз визирам паразитните шумове отвън. Агрегатът става още по-пъргав в режим Sport, но тогава се усилва и звукът от работата му, затова аз предпочетох нормалния режим на работа. За отбелязване е и отличната му работа с 8-степенната трансмисия (единствена в класа).

#preso_petrov

За накрая съм оставил цените, за които обаче не мога да използвам горните суперлативи. Цената на 2008 започна от 34 918 лв. с ДДС за версията със 100 к.с., нивото на оборудване е Active. С 8-степенния автоматик може да се оборудва версията със 130 к.с., като цената на модификацията (Active) започва от 41 904 лв. Със 7-степенен автоматик и 130 к.с. идва Renault Captur (Zen), но на 39 110 лв. Дизеловият 1,5 BlueHDi се предлага във версия със 102 к.с. и 130 к.с. (8АТ), като първият започна от 38 687 (Active), а вторият от 47 238 (Allure). От конвенционалните модификации най-скъпа е моята тестова машина, която започва от 54 558 лв., а тестовият автомобил бе цели 61 648 лв. с ДДС. При Captur най-скъпа е версията dCi 115 7EDC (Intens), чиято цена е 44 790 лв.

ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

Peugeot 2008 GT PureTech 155

Размери

Дължина, мм: 4300

Широчина, мм: 1770

Височина, мм: 1530-1550

Междуосие, мм: 2605

Тегло, кг: 1205

Двигател

Тип: редови, 3-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 1199

Макс. мощност, к.с. при об./мин: 155 при 5500

Макс. въртящ момент, Нм при об./мин: 240 при 1750

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 208

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 8,2

Среден разход, л/100 км: 6,2

Вредни емисии СО2, г/км: 140

Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 54 558

Цена на тествания модел, лв. с ДДС: 61 648

Източник на статията: Vesti.bg

тест драйв Пежо 2008 Peugeot 2008 Peugeot