X5, който се появи преди почти 20 години, бе първият 4x4, който се движеше като лек автомобил. Така, изведнъж, човек можеше да си купи 4x4 – по-гъвкав, с по-мощно излъчване, с по-висока шофьорска позиция, - който не стоеше на пътя като камион. Успехът му надхвърли с много очакванията на BMW. Не трябва да забравяме, че баварците поназнайваха това-онова за 4х4 автомобилите, все пак тогава бяха собственици на Land Rover.
Конкурентите не закъсняха (някои от тях) да копират тази формула, като дори Land Rover, бащата на 4x4, промени своята рецепта, правейки моделите си по-пригодни за пътя. Audi и Mercedes, които първоначално гледаха с насмешка на новия сегмент, също скочиха в надпреварата.
След огромния успех на BMW X5 не бе изненада, че на ред е по-малък такъв, който от 2003 г. започна да копира популярността на оригинала, реализирайки за последните 14 години около 1,5 млн. продажби.
ВИЖТЕ BMW X3 НА ФОНА НА ЧЕТИРИ СЕЗОНА, КОИТО СМЕНИХМЕ ОТ СОФИЯ ДО ВЕЛИНГРАД
Сега всяка трета кола, излизаща от поточните линии на BMW, е модел Х. Затова си заслужава дизайнери и инженери да хвърлят усилията си именно към тях. В пълен контраст с първото поколение, което си беше компромисно в много отношения, и второто, което бе по-добро, но все още далеч от стандартите на BMW, новият модел е първият Х3, към който нямам забележки.
Range Rover Velar се класира директно за финала на най-престижния турнир (тест драйв)
Мощ, престиж, практичност… И удоволствие. Jaguar F-Pace 25d (тест драйв)
Mercedes GLC Coupe неутрализира биполярните мнения (тест драйв)
Коктейл парти с Kia (джин) Stonic (тест драйв)
И това за мен бе очаквано, тъй като BMW X3 застава срещу изпипаната във всяко отношение формула в Audi Q5, срещу комфорта на Mercedes GLC, управлението и простора на Jaguar F-Pace, перфектното шаси на Porsche Macan.
Първоначалните знаци за Х3 са много добри. Той е значително по-голям, малко по-голям от първото поколение Х5, но размерът, както знаем, се продава добре.
Едно е сигурно, BMW не е поел никакви рискове с третия Х3. Новият модел изглежда точно така, както се очакваше, като неутрализира някои недотам изпипани дизайнерски похвати при предходното поколение. На пръв поглед новият модел не изглежда драстично по-различен, което и не се налага. Но автомобилът в действителност е претърпял доста промени: „бъбреците“ са по-големи, а фаровете (с нов LED светлинен подпис) вече не влизат в тях; централният въздухозаборник вече не е разделен на две от бронята, а обграждащите го два въздуховода сега приютяват светлините за мъгла, които вече не са кръгли. Отзад стоповете са различни, ръбовете във вратата на багажника също, ауспусите са нови, както и защитната скара под пода на автомобила. Всичко това прави новия модел много по-завършен и приятен за окото.
Дизайнерите не са били особено дръзки и в интериора, но приветствам с две ръце многото заемки от Серия 5. Арматурното табло е интелигентно и ергономично, нещо, в което BMW са отличници. Материалите също са на висота, като дори и базовото ниво (моделът се предлага във варианти базов, Advantage, xLine, M Sport, Luxury, а за най-претенциозните има BMW Individual) на обзавеждане предлага кожена тапицерия и меки повърхности, както и лакирани и алуминиеви детайли. Инфотейнмънт системата обединява BMW ConnectedDrive, 20GB музикална библиотека и камера за движение на заден ход, а седалките са просто страхотни с многопосочното си регулиране и висока странична опора.
Новото Х3 използва адаптирана версия на последната архитектура на BMW с надлъжно разположен двигател. Това ще рече, че Х3 скача пред Серия 3 в технично отношение. Новите решения свалят от теглото на модела до 55 кг (независимо от увеличените размери), като дават на клиентите някои много модерни електронни системи. Те обаче са в списъка с допълнително оборудване. Там попадат също М-спортното окачване, Динамичният контрол на амортисьорите, М-спортните спирачки и Променливото спортно кормилно управление.
За разлика от Х1, всеки Х3 е оборудван с xDrive, който гарантира на модела доста впечатляващи офроуд способности. На този тест драйв те ни бяха демонстрирани в Родопите, но след повече от час и половина разбъркване на всичките ми вътрешности съм убеден на 120%, че този тип автомобил не трябва да излиза извън пътя. Не че не може, просто не му е там мястото. Най-малкото заради 18-цоловите джанти (спрямо 17 при предходното поколение, може да стигнат до 21), но по-важното – заради много доброто поведение на новото Х3 на пътя.
Автомобилът е доста голям и обемен като размери, но въпреки това не отстъпва много на седаните на BMW по отношение на гъвкавост, прецизно управление и впечатляващо противостоене на накланянето в завой. Х3 наистина може да достави удоволствие в едни предизвикателни пътни условия, макар да намирам F-Pace по-силен тук.
Дизелът е впечатляващ. Три бензинови и два дизела са двигателите за новото Х3, като за пръв път ще се предлага версия М40. Аз обаче взимам ключовете за 3,0-литровия дизел с 265 к.с. и 620 Нм, които са достатъчни да ускорят тежащия близо 1,9 тона SUV до 100 км/ч за под 6 секунди. Средният разход извън града бе около 9 л/100 км, което е с повече от 3 л над заводските параметри, но 9 л за тези килограми и двигател ми се струва резонно.
Целият този пакет идва на съответната цена, която е пораснала спрямо предходния модел. Тя е маскирана във формата на ново оборудване. Така разликата между базовите Х1, Х3 и Х5 е съответно 30 000 и 20 000 лв., което неутрализира опасността тези три модела да си омешат клиентите.
Тези, които могат да си го позволят, няма да се разочароват. Х3 е чудесен SUV за управление и возене, семействата ще останат доволни от практичността му, а водачът – от управлението му. Със сигурност това е един от най-добрите SUV в средния сегмент, който може да се купи.
Технически характеристики: BMW X3 xDrice 30d
Размери
Дължина, мм: 4708
Широчина, мм: 1891
Височина, мм: 1676
Междуосие, мм: 2864
Собствено тегло, кг: 1895
Двигател
Тип: редови, 6-цилиндров, турбо
Работен обем, куб. см: 2993
Макс. мощност, к.с. при об/мин: 265 при 4000
Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 620 при 2000-2500
Динамика
Макс. скорост, км/ч: 240
Ускорение 0-100 км/ч, сек: 5,8
Среден разход, л/100 км: 5,7
Вредни емисии СО2, г/км: 149
Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 112 450