К вантовите компютри все още са теория, която изглежда все по-близо до реалността. Всички ИТ гиганти от години инвестират в тяхната разработка и се опитват да намерят решение на множеството предизвикателства, които за момента не позволяват да се направи пълноценен квантов компютър.
Наличните в момента устройства са работещи прототипи, които показват потенциал, но засега не са приложими в реална среда. Но пък все по-голяма част от ИТ индустрията става уверена, че са възможни и в близките години ще имаме напълно работещи квантови компютри.
Ако това се случи, практически всички сфери на живота и икономиката ще бъдат преобразени. Ако бъдат реализирани според очакванията, квантовите компютри ще са способни да изчисляват огромни обеми информация и сложни уравнения, които в момента са практически невъзможни дори и за най-мощните суперкомпютри.
Преди дни например Google обяви, че има нов квантов процесор, който е вече е извършил едно от най-сложните тестови изчисления само за 5 минути. За сравнение, на традиционен суперкомпютър биха му били необходими 10 сепитилиона години или 725 трилиона пъти повече.
Това е огромен потенциал, който съвсем естествено провокира интереса на всички индустрии. Включително автомобилната и авиационната. Някои компании в тези сфери вече също проучват ползите на квантовите компютри. А BMW и Airbus са обедини усилия за проекта Quantum Mobility Quest, съобщава Autoevolution.
Това е предизвикателство към всички експерти – студенти, учени, експерти, стартъпи и компании, които да измислят и предложат своите идеи как чрез квантовите компютри могат да подобрят автомобилите и самолетите.
Предизвикателството започна миналата година и имаше четири сфери – подобряване на аеродинамиката, автономия, устойчива верига на доставки и предотвратяване на корозията. Приемаха се и други идеи, които могат да променят една от двете индустрии.
Основната работа на участниците приключи още през април т.г. От тогава експертите на BMW и Airbus анализираха резултатите и едва сега обявяват победителите и техните идеи.
Екип от Универитета на Хамбург получава наградата за квантова система, която може да решава проблеми. Той е създал технология, която комбинира традиционни и квантови компютри и може да помогне за намаляването на шума на самолетите и да подобри аеродинамичната ефикасност на превозните средства.
Френският стартъп Quandela пък получава наградата за технология, използваща квантово машинно обучение. Той е създал система, която ще подобри автономното управление на автомобилите и може да се справя в различни условия, като има специален фокус над нощното шофиране.
Третата категория е за квантови симулации, т.е. как чрез симулации, изчислявани от квантови компютри, могат да се решават проблеми и да се правят открития. Учени от Университета на Южна Калифорния са направили квантова симулация, за да покажат как по-добре да се разберат слепващите и свързващите свойства на материалите и как те абсорбират енергията, например при удар.
Четвъртата категория е за квантови решения. Британският стартъп 4colors Research е създал квантова система, която да управлява логистиката на веригата за доставки. Резултатът е не само подобрение на доставките и намаляване на разходите, но и свиване на вредните емисии.
Журито е отличило и пета категория – идея, която е извън основните заявки. Наградата е за Tu Delft, която е направила функция, която да подобри разработката на композитни материали чрез квантови компютри.
Всички тези технологии не са просто концепции. Те са работещи, като са тествани чрез квантови компютри, предоставени от Amazon Web Services. Всяка от отличените идеи получава по 30 000 евро, за да продължи работа по реализацията си.