В момента Великобритания е на прага на Брекзит, а това решение внася сериозни социални, политически и икономически трусове в обществото. Но тази сериозна криза явно не е пречка пред британското правителство, което обмисля да измести с 5 години напред забраната за продажба на конвенционални автомобили. Ако това се случи, след 15 години в Англия ще се спрат продажбите на нови автомобили с двигател с вътрешно горене. Звучи силно, но това няма да е точно така. Обясняваме.
Първо трябва да се каже, че този сценарий в момента е само предмет на обсъждане, а не на крайна мярка. Но имайки предвид отношението на британските власти към темата, много е вероятно този ход да се превърне в реалност. По този начин страната ще се освободи в голяма степен от нефтената си зависимост, а и ще създаде условия за подобряване на качеството на въздуха.
И като се казва, че ще бъде забранена продажбата на класическите автомобили с двигател с вътрешно горене, това не е точно така, защото дълго време редом до електромобилите ще се продават и хибридни коли. Много е вероятно те да бъдат обложени с допълнителни данъци, но няма да бъдат забранени. В момента вече има призиви да бъде забранена продажбата и на хибридните автомобили, за да стане Великобритания първата държава в света, която напълно да се откаже от бензина.
Но това звание е много вероятно да отиде първо в Норвегия, която е най-напред от всички държави в света по проникване на електромобили на пазара. В момента в страната половината от продадените нови коли са електрически или хибридни. Активна подготовка за отказ от бензина води и Холандия. Именно в тази страна има най-добре изградената инфраструктура от зарядни станции, като на всеки 100 км има средно 19,3 станции. Местната компания Vattenfall Nuon обяви, че ще оборудва всеки McDonald's минимум с две зарядни точки). За да има база за сравнение, в САЩ на 100 км има средно 0,9 зарядни станции, а в Русия – 0,1. След Холандия се нареждат Китай (3,5), Великобритания (3,1), Германия (2,8) и ОАЕ (2,5).
А забраните за двигателя с вътрешно горене вече се разгръща масово в света. В редица китайски градове вече не може да се видят скутери с бензинови мотори, а само електрически. От следващата година в Амстердам ще бъде забранено движението на дизелови машини на над 15 години по околовръстните шосета (през 2022 г. ще се въведе забрана за автобуси с дизелови двигатели).
Нови прогнози сочат, че към 2030 г. около 40% от всички нови автомобили ще бъдат оборудвани с електромотор, а към 2050 г. този процент може да доближи цифрата 100. Тези последни цифри идват от Бернхард Майер, който стои начело на Skoda.
Търсенето на употребявани електромобили е много ниско