В неделя министърът на вътрешните работи Атанас Илков отговаряше на Жени Марчева в рубриката „Защо, господин министър“ по bTV. От интервюто стана ясно, че предложените промени в Закона за движение по пътищата (законът с най-много промени и допълнения в българското законодателство) ще ни изложат на увеличени глоби и намаляване на скоростния праг за отнемане на книжката.
Частта от интервюто, посветена на войната по пътищата, водещата Жени Марчева започна с факта, че в събота в две катастрофи смъртта си намериха трима човека. Министър Илков извади в своя зашита статистиката, че през 2024 г. в ПТП у нас са починали 49 човека по-малко спрямо предходната година, което в края на интервюто той обобщи, че този факт е резултат от „нашата проактивна дейност“. Това заключение министърът подкрепи с думите, че „през 2024 г. ние сме отнели над 1500 повече свидетелства на водачи, които са си позволили да управляват МПС след употреба на алкохол или наркотични вещества.“
Това, което интересува всички нас, шофьорите, са предложените законодателни промени. Такива могат да бъдат разглеждани и евентуално гласувани чак след като имаме правителство, но такова рано или късно ще бъде съставено.
Ето и накратко основните законодателни промени, които министерството е предложило:
- Намаляване на максималната скорост на магистралите от 140 на 130 км/ч;
- Намаляване на скоростта в градската част на 30 км/ч;
- Увеличаване на финансовите наказания и отнемана не книжката за нарушения в градската част.
По-детайлно „предложенията предвиждат при превишена скорост в града с 40 км/ч да се отнема книжката. Извън града да се отнема книжка, ако превишението на ограничението е с 50 км/ч. Когато имаме повторение на едно и също нарушение – и глобата, и срокът за отнемане на книжката да се увеличават двойно.“ Честито.
Водещата Жени Марчева попита и „какъв е ефектът от отнемането на коли от пияни и дрогирани шофьори?“. На този въпрос отговорът бе: „Ефектът е огромен“. Министърът се позова отново на статистиката.
„С 220 по-малко са били случаите на установени нарушения за шофиране с над 1,2 промила алкохол в кръвта. Над 180 по-малко са случаите на установено шофиране след употреба на наркотични вещества.“
В края на интервюто бе зададен и въпрос за кръвните проби, на който министър Илков отговори, че „за по-малко от година ние намалихме срока от 14 на 6 месеца“ за излизане на кръвна проба.