В момент, в който първите отпускари се отправят по магистралите към морето или планината, е добре да знаете някои от ключовите точки, преди да седнете зад волана и да се отдадете на очакваната ваканция.
Ето и осем практически съвета, които Спийд-прес предлага за безаварийна почивка извън България.
1. Преди да се хвърли по течението на отпуската, водачът трябва да бъде сигурен, че всеки пътник е добре закопчан с предпазен колан.
Глобата в чужбина варира от 90 до 135 евро, докато у нас се наказва самият пътник с 20 лв. Ако шофьорът управлява без предпазен колан, се отнемат 10 контролни точки.
2. В случай на контролна проверка на документите (свидетелство за управление, талон на автомобила, задължителна застраховка гражданска отговорност, талон за технически преглед) навън наказват с около 10 евро за всеки липсващ документ.
Изключение прави само ако сте уведомили полицията на съответната страна при евентуална загуба или кражба на документите.
3. Както у нас, така и навън триъгълникът и светлоотразителната жилетка са задължителни и трябва винаги да са в автомобила.
4. Друго нещо, на което обръщат внимание органите на реда в ЕС, е състоянието на гумите. Най-малката дълбочина на грайфера не трябва да е под 1,6 мм. В такъв случай трябва да смените гумите, иначе рискувате да си навлечете глоба от около 135 евро.
5. Задължителният годишен технически преглед е едно от нещата, които винаги трябва да проверите преди пътуване.
За моторите годността на прегледа е две години и доста често се случва мотористите да забравят да минат през каналите.
Практиката е спиране от движение на МПС-то, докато не мине през технически преглед, обаче не в кой да е сервиз, а през специалните за това места на Пътна полиция.
6. Ако ще вземате вашия домашен любимец, също има ограничения при транспортирането.
Ако това е кучето, то трябва да бъде в съответна кутия за пътуване или предните и задните седалки да бъдат разделени с решетка или мрежа. Всичките тези аксесоари се продават в зооцентровете в страната.
7. За тези, които искат да теглят караваната си с тегло над 500 кг, трябва да се погрижат тя да има регистрационен номер, поставен в задната част.
Водачите с категория B нямат право да дърпат каравани или да управляват кемпери с тегло над 3,5 тона.
8. В случай на проблем или инцидент се обадете на спешен номер 112, който е валиден в целия Европейски съюз и е свързан с всички спешни служби.
Може да го наберете дори ако телефонът ви е спрян поради неплатена сметка или ви е изчерпан ваучерът.