Как да се храним здравословно на път

Какво да ядем, какво да пием и какво да не правим

храна зад волана

iStock

К огато се подготвят за дълго пътуване, шофьорите първо подготвят автомобила: сменят/доливат течности, проверяват гуми, болтове на колелата и др. Но не само изправният автомобил е ключът към приятното пътуване.

Трудно е да се намери шофьор, който да зареди колата си с гориво, знаейки, че е с лошо качество. Известно е до какви последствия могат да доведат подобни презареждания. Принципът е същият и при нас, защото храната е нашето гориво. Ето защо, за да не се повреди нашата „горивна система“, е необходимо да обмислим менюто и да заредим с правилното „гориво“ за път.

Храната трябва да стимулира нервно-психическите процеси, да тонизира тялото, да подобрява мозъчната дейност, да укрепва работата на сърдечно-съдовата система и да осигурява стабилно функциониране на стомаха.

Следователно храната, богата на хранителни вещества, е добра. За път се подходящи яйца, ядки, млечни продукти. Зеленчуците и плодовете ще поддържат тялото в добра форма, ще подобрят настроението и ще нормализират работата на сърдечно-съдовата система. Но внимавайте с количеството пресни плодове, които ядете - те лесно могат да дестабилизират стомашно-чревната система. На пътя това е не само неприятно, но и неудобно.

Какво да изключите от менюто си

Всяка храна, която предизвиква алергична реакция или дискомфорт; мазни и застояли храни; Junk food - снаксове, чипс, барчета, пържени картофи, съмнителни следкиши... Това е храна с ниска хранителна стойност, пълна с рафинирани захари, трансмазнини и химикали. Прекомерната консумация на такава храна ще доведе до сънливост, тъй като тялото ще изразходва енергия за смилането й, получавайки малко в замяна.

Какво да заредите за път

Ядки: орехи, лешници, шам фъстъци, бадеми (но без солени „бирени“ фъстъци). Петдесетина грама ще са достатъчни, за да дадете на тялото достатъчна доза хранителни вещества.

Цитрусовите плодове (портокали, грейпфрути, мандарини, лимони) и киселите ябълки са като Бърза помощ при настъпване на умора.

Блокче натурален черен шоколад, сушени фурми, сушени кайсии и стафиди са източник на глюкоза за мозъчната функция.

Основният принцип е да сте сити, но да не преяждате и особено да не преяждате само с едно нещо, дори и от здравословния списък.

Какви са подходящите напитки

Много шофьори се наливат с огромно количество кафета и енергийни напитки, смятайки ги за добър начин за борба с умората. Но това не е така. Кофеинът и други компоненти на енергийните напитки могат да ободрят и повишат концентрацията в ограничени граници (те зависят, наред с други неща, от състоянието на човека), а след това с всяка чаша, която изпиваме, само следва изтощение.

Ако вече сте пили кафе или енергийни напитки, заменете ободряващата отвара със зелен или билков чай ​​в термо чаша. Водата в изобилие е препоръчителна.

Полезни съвети

Не рискувайте със стомаха си в съмнителни крайпътни капанчета. Няма ли паркирани коли отпред, по-добре обмислете дали да спирате и вие.

Не яжте докато шофирате. Това не е безопасно, защото отвлича вниманието от пътя.

Ако сте в чужбина, не експериментирайте с храните в навечерието на дълго пътуване.

Хранете се по-често и на малки порции. Преяждането води до умора и сънливост.

За да запазите хладилните чанти възможно най-дълго студени, на дъното им поставете 2-3 пластмасови бутилки със замръзнала вода. Поставете охладените продукти близо един до друг, а за чантите с тях намерете място в колата, което не е изложено директно на слънчева светлина.

храна напитки полузно съвети хранене в автомобила