Greenpeace: добитъкът замърсява повече от автомобилите

Пламен Георгиев,
крава автомобил

iStock/Getty Images

В новия доклад на Greenpeace се отбелязва, че нивото на отделяните парникови газове от селскостопанските животни (крави, свине и други) е по-висок от този, отделян от всички автомобили и ванове в Европейския съюз! Това съобщава The Guardian, позовавайки се на последния доклад на екологичната организация.

Оказва се, че ако всички в Европа преминем на електромобили, показателите на отделяния въглероден двуокис няма да се променят драстично. Затова трябва да се вземат мерки за намаляване на парниковите газове, отделяни от добитъка, иначе ЕС рискува да не покрие изискванията от Парижкото споразумение.

Проучване: автомобилите не са основен замърсител на въздуха

Съгласно данните за 2018 г. (последната година с точни информация) от Организацията по храните и селското стопанство към ООН, селскостопанските животни във фермите в ЕС (включително Великобритания) са отделили около 502 млн. това парникови газове – най-вече чрез отделяния от тях метан. За сравнение – автомобилите и вановете в ЕС са отделили около 656 млн. тона СО2 през същата година.

Но когато в сметката се добавят косвените парникови газове, като се използват установени методи за оценка на обезлесяването и промените, свързани с отглеждането на фураж, тогава общите годишни емисии възлизат на 704 млн. тона. Това е описано в доклада на Greenpeace, наречен Farming for Failure.

Лондон мисли да забрани продажбата на коли с ДВГ през 2030 г.

Производството на месо и млечни продукти в ЕС е нараснало с 9,5% в периода между 2007 и 2018 г. Това е довело до увеличаване на отделяните в атмосферата газове от животни с 39 млн. това, което се равнява на 8,4 млн. автомобила по пътищата.

Ако този ръст се запази, ЕС рискува да не отговори на задълженията, поети с Парижкото споразумение. Миналата седмица ЕС обяви още по-стриктните нормативи за намаляване на вредните емисии с 55% до 2030 г. (спрямо нивата от 1900 г.)

Решението на този проблем Greenpeace вижда в намаляването на броя селскостопански животни, но тогава идваме до друг проблем: недостиг на храна и увеличаване на цените. Сигурно е едно, за пореден път се получава доказателство за мантра, която се повтаря от години: отделянето на газове от селскостопанските животни е по-вредно за околната среда от автомобилите.

Това е най-мощното серийно Peugeot в историята

BMW M3 и M4: огромна решетка, 510 „коня” и „ръчка”

ID.3: електрическото бъдеще на Volkswagen дебютира в България

Източник на статията: Vesti.bg

любопитно автомобили околна среда вредни емисии Грийнпийс Greenpeace крави метан