П рез май Европейската комисия направи редица предложения на членовете си, които да им помогнат да пестят енергия на фона на енергийната криза, причинена от войната в Украйна. В тези предложения имаше и призив към местните, регионалните и националните власти да намалят скоростта на движение по магистралите и населените зони.
Европейския съвет за пътна безопасност (ETSC) отдавна призовава Европейската комисия това да се случи, като предложението й за намаляване на скоростите по пътищата бе подкрепено от Европейския парламент през октомври 2021 г.
Сега ETSC пусна анкета до всички 27 членове на ЕС, за да получи обратна връзка за своето предложение.
Нашето предложение е ЕС официално да предложи максимална скорост от 120 км/ч на магистралите, 80 км/ч извън града и 30 км/ч в населените зони,” коментира Антонио Авеносо, изпълнителен директор на ETSC.
Това предложение няма задължителен характер, но да не забравяме, че много често решенията в Брюксел предизвикват доста полемики. От друга страна днешният пореден трагичен инцидент в София (водач на лекотоварен камион прегази 19-годишно момиче, чакащо на спирка на градския транспорт) говори, че у нас трябват мерки. Дори кардинални.
Към момента България е поела ангажимент да намали максималната скорост на магистралите от 140 на 130 км/ч. Гърция е отговорила, че ще намали скоростта извън града от 90 на 80 км/ч, като планира да въведе максимални 30 км/ч в населените места. Латвия ще въведе ограничение от 110 км/ч на магистралите и 20 км/ч в населените места!
В Дания вече важат предложените ограничения: извън града максималната е 70 и 60 км/ч, в населените места е 30 км/ч. Същото е положението в Люксембург, като в отделни места важи дори 20 км/ч. В Нидерландия максималната скорост на магистрала е 100 км/ч (между 6 и 19 ч), извънградската скорост е 80 км/ч, в градовете около 70% от улиците са ограничено до 30 км/ч, но има и зони с ограничение до 15 км/ч.
Германия е отговорила: благодаря, но не.
От Австрия, Белгия, Хърватия, Кипър, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Малта, Полша, Португалия, Румъния и Словакия не е получен отговор на анкетата.