Холандия ограничава максималната скорост до 100 км/ч

Пламен Георгиев,
Холандия магистрали

Getty Images/Guliver

Х оландското правителство иска да направи максималната скорост в цялата страна 100 км/ч. Целта на това упражнение е опит да се намали замърсяването на въздуха с вредни емисии, обяснява министър председателят Марк Руте. Той определи тази мярка като „краткосрочен пакет“.

Според обществената телевизия NOS, тази мярка ще влезе в сила през 2020 г. BBC съобщава, че за през нощта ще важи ограничение от максимум 130 км/ч, тъй като трафикът през нощта е много по-малко. Водачите ще могат да шофират с тази максимална скорост между 19:00 и 6:00 часа. Тази мярка едва ли ще реши проблемите с мръсния въздух в Амстердам, Ротердам, Хага и Ултрехт.

Но не са ли 100 км/ч прекалено стриктна мярка? По европейските стандарти, поне статистически, отговорът е да. Това веднага ще направи Холандия страната с най-ниската максимална скорост по магистралите на Европа, заставайки редом до Кипър, където обаче превозните средства са далеч по-малко.

Още един европейски град забранява бензина и дизела

Настоящото ограничение от 130 км/ч е най-често срещаното в Европа, като към него се придържат Франция, Германия, Италия, Дания, Гърция, Унгария, Румъния, Хърватска и други. В Испания ограничението е 120 км/ч, а във Великобритания 112 км/ч (70 мили/ч). У нас, както знаем всички, въздухът е чист и магистралите страхотни, затова и ограничението е 140 км/ч. Толкова е и в Полша.

Напомняме, че Амстердам реши да забрани движението на дизелови и бензинови автомобили и мотоциклети в града през 2030 г. Първата стъпка ще бъде предприета през 2020 г., когато на 15-годишните (и по-стари) автомобили ще бъде забравено да влизат в зоната, описана от околовръстния път А10 на града.

Това е най-мощният сериен автомобил в света. И е електрически

Две автомобилни мечти: McLaren Elva & Ferrari Roma

Tesla започва строежа на Gigafactory 4 в Европа

Източник на статията: Vesti.bg

любопитно автомобили ограничение на скоростта максимчална скорост Холандия CO2 емисии