Д атата е 6-ти февруари 1954 г. В Ню Йорк се провежда Международният салон за моторни спортове.
Събитието върви нормално докато не идва време Mercedes да представи новия си автомобил. Той е изненада и напълно неочакван – 300 SL. Още тогава е описан като супер спортна кола или суперкола.
Mercedes започва специално честване на юбилея на автомобил, който се превърна в легенда и е смятан за един от най-красивите в историята. Още от самото начало компанията знае, че има нещо специално.
Формата на купето следва едноименния състезателен модел от 1952 г., с който Mercedes се завръща в света на моторните спортове. Отварящите се нагоре врати също са взаимствани от състезателната кола.
Mercedes-Benz 300 SL
Противно на повечето твърдения, вратите не са маркетинг трик или дизайнерска прищявка, казва Mercedes. Те са били нужни на инженерите. Подобно на състезателната кола W 194, 300 SL (който получава сериен номер W 198) има олекотено тръбно шаси под купето. То е идва високо от двете страни и не позволява използване на стандартни врати. Това е преработено по-късно за 300 SL Roadster.
Вратите обаче придават неповторимия силует на 300 SL и получават множество прякори през годините. Двата най-популярни са gullwing (крило на чайка) от американците и papillon (пеперуда) от французите.
300 SL има и други особености. Вратите не позволяват използване на традиционни прозорци с механизъм. Затова те могат да са или монтирани и напълно затворени, или да се свалят и сложат в багажника.
300 SL внедрява подвижни дръжки на вратите, които са както практични, така и аеродинамични. Предлага и нов 6-цилиндров двигател, като става първият сериен автомобил с 4-тактов двигател с директно впръскване. Това увеличава мощността му от 170 к.с. при състезателната кола до 215 „коня“ за 300 SL. Максималната скорост е 250 км/ч – нещо изключително за 50-те години.
Очаквано колата става хит. От нея са произведени 1400 броя в периода 1954 г. 1957 г. От кабриолета са направени 1858 броя. Днес цените на 300 SL варират доста, но всички са от над 1,2 млн. долара и нагоре според състоянието и историята на дадената бройка.