К онституционният съд потвърди, че отнемането на водачи на МПС, които са под въздействието на алкохол или наркотици, е законно. Решението е взето със седем гласа „за“, съобщава Nova.
Петима от конституционните съдии са го подписали с особено мнение. Съдът все пак съдът потвърждава, че конфискацията на автомобила не противоречи на Конституцията.
Но има и условие. Моторното превозно средство трябва да е собственост на нарушителя. Затова закона беше предвидена и втора мярка – ако МПС не е собственост на нарушителя, тогава той да бъде глобяван с пазарната равностойност на автомобила. Конституционният съд обаче обяви за противоконституционна тази мярка.
„Обществената чувствителност към безопасността на движението по пътищата и в частност управлението на МПС след употреба на алкохол и/или други упойващи вещества в последните години по обективни причини е особено завишена и волята на законодателя, вложена в оспорените разпоредби, е ясна: да предвиди засилена наказателна отговорност за престъпления, засягащи по общоопасен начин особено важни обществени отношения – безопасността и опазването на живота и здравето на гражданите при движението по пътищата. Следва да се отбележи, че подходът на българския законодател не се отклонява от практиките на голяма част от държавите – членки на Европейския съюз, и други правови държави“, пише КС.
Междувременно дългоочакваната пътна реформа отново се „спъна“. След като в сряда депутатите не можаха да довършат гласуването на промените в Закона за движение по пътищата, те не подновиха процедурата в четвъртък, а за петък приеха по-различен и по-дълъг дневен ред.
Вече приетите членове не могат да влязат в сила докато не бъде гласуван целият закон. Очаква се процедурата да продължи следващата седмица.