ЕС глоби с половин милиард евро европейската автоиндустрията

Volkswagen отнесе най-голямата глоба, а на Mercedes му се размина, след като „изпя“ всичко на разследващите органи

скрап рециклиране

iStock

А прил се очертава като много лош месец за автомобилните производители, след като от днес влизат в сила 25-процентните мита за внос на коли (и части) в САЩ. Но явно това не е достатъчно, затова и Европейският съюз глоби 15 автомобилни производители и Европейската асоциация на производителите на автомобили (АСЕА) с 458 000 000 евро за „антиконкурентни споразумения и са участвали в съгласувани практики, свързани с рециклирането на излезли от употреба превозни средства“.

Обвинението в картелно споразумение касае неплащането от страна на производителите на компаниите за утилизация за обработка на автомобилите, тъй като са смятали, че това е „достатъчно печеливш бизнес“.

На всичкото отгоре компаниите и организацията са „споделяли чувствителна търговска информация относно техните индивидуални споразумения с утилизиращите фирми и са координирали поведението си спрямо последните“.

Съобщава се, че координираните действия са продължили повече от 15 години и в тях са участвали BMW, Ford, Honda, Hyundai / Kia, Jaguar Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Opel, Renault / Nissan, Stellantis, Suzuki, Toyota, Volkswagen и Volvo. Tata, General Motors и Geely също участват в микса като компании майки.

Що се отнася до Европейската асоциация на производителите на автомобили, според съобщенията тя е действала като „посредник на картела“, тъй като е „организирала множество срещи и контакти между производителите на автомобили, участващи в картела“.

Интересното в цялата схема е, че Mercedes, който е участвал с схемата, е изиграл ролята на доносник в замяна на пълен имунитет. Европейската комисия казва, че това им е спестило около €35 милиона в глоби.

Комисията е била снизходителна към Honda, Mazda, Mitsubishi и Suzuki за „по-малко участие“ в скандала, докато Renault „изрично поиска изключение от споразумението да не се рекламира използването на рециклирани материали в нови автомобили“. Stellantis (включително Opel), Mitsubishi и Ford също са съдействали на разследването в замяна на по-меко наказание.

Volkswagen е най-големият губещ с глоба от €127,7 милиона. Следват ги Renault/Nissan с 81,5 милиона евро и Stellantis със 74,9 милиона евро.

скрапинг рециклиране картел между немски авто марки АСЕА Европейска комисия глоба