Б итката за върха на автомобилния трон продължава над 5 десетилетия, през които S-Class удържа неспирните атаки от BMW и Audi. Лично се убедих, че ще продължи безкръвно да го държи още дълго време, след като изкарах един чудесен уикенд зад волана на S560 L преди месец-два.
Но последното поколение на върховния бизнес седан на Mercedes e все още далеч от това да си извоюва легендарен статус сред феновете на марката. За това ще му трябват много години и пак не е сигурно, че ще успее.
Убеден съм, обаче, че W140 е именно такъв модел: легендарен. Третият епизод на „Авто банда” се занимава именно с него, което ме кара да погледна назад към годините, когато това возило бе мечтата на българина. Днес той все още е един от най-добрите, но да намериш добър екземпляр на вторичния пазар е почти невъзможна мисия. А ако го направиш, цената е солена.
До появата му се стига след точни 6 години развойна дейност, започнала през 1985 г. с първите скици на модела. Дизайнът на прототипа W140 е дело на Бруно Сако, главният дизайнер на Mercedes по онова време. Сред най-легендарните модели, които е проектирал, безспорно е W123. Сако твърдо вярва, че дизайнът на Mercedes трябва да е актуален поне 30 години В крайна сметка е приет предложеният от Оливър Булей дизайн.
1 млрд. евро глоба за Volkswagen в Германия
Безпилотният автобус КАМАЗ ще се произвежда серийно
Това става модно! Ковчегът е заменен от автомобил
Но основите за появата на W140 са положени много преди това от модела 300d (1954), на какъвто се е радвал първият канцлер на Западна Германия Конрад Аденауер. Той става символ на немското икономическо чудо.
В света на автомобилите буквата S вече 5 десетилетия е синоним за лукс, елегантност, аура, високи технологии и качество на изработка. S-класата на Mercedes е автомобилът, на който немската компания дължи непоклатимия си имидж.
Когато се появява на салона в Женева през 1991 г., S-Class W140 е плод на икономическия бум, който изживява Европа и автомобилната индустрия по онова време. Може би това е причината, поради която този модел гълта (неофициално) около $1 млрд. за разработката си.
Това е автомобил, който въвежда (между другото всяка една S-ка въвежда по нещо ново за пръв път в индустрията) няколко иновации на автомобилния фронт. Най-дребните са двойният стъклопакет на страничните стъкла и автоматичното, меко затварящите се врати. Но, благодарение и на Bosch, в автомобила за пръв път се появява абревиатурата EBD, което ще рече Електронно разпределение на спираното усилие – системата, която упражнява по-голямо спирачно усилие върху задните колела, за да подобри спираната ефективност. Освен това, S-Class дава на индустрията и Спирачния асистент, който се активира по време на аварийни маневри, за да увеличи до максимум спирачната сила. С W140 дебютира и ESP, която система днес е стандартна в почти всички видове и класове автомобили. Това е автомобил от бъдещето. Електрическите странични огледала и електрическата задна щора са сред дреболиите
В България всичко бе погрешно разбрано. Докато в Германия се караше само от най-успешните бизнесмени, у нас такива бяха дебеловратите момчета. Няма да влизам в подробности, подобно на Георги Нончев, който само е слушал за тези времена, а ще продължа по темата с W140, чиято репутация у нас пострада именно заради хората, които го караха навремето.
Подобно на предшественика си, W140 също се предлага в две дължини на каросерията. За задвижването му се предлагат два редови дизелови „шестака” с обем 3,0- и 3,5 литра (LOM606 и OM603). Най-успешният бензинов мотор е с обозначение M104. Той е с обем 3,2 литра, редови „шестак” с 227 к.с. Популярен е и V8 мотора (M119). Той се предлага в две версии: 4,2 литра с 282 к.с. и 5,0 литра с 322 к.с.
Върхът на сладоледа е 6,0-литровият V12 двигател (М120) с 389, а в последствие 402 к.с. След това на сцената се появява и AMG с 600 SEL и 439 к.с., а черешката на тортата е 7,0-литровата версия на V12 двигателя. S70 е с мощност около 500 к.с. От тази модификация са произведени само 112 бройки. Версията S73 на двигателя е продадена на Хорацио Пагани, който я монтира в Zonda.