Citroen залага С4 експлозив от стил и комфортна возия (тест драйв)

Обновените С4/С4 Х са амалгама от много атрактивен дизайн, две версии на купето с два обема на багажника, залагайки на типичното комфортно пътно поведение. Дизел вече няма, но това е предизвестено

,
Citroen C4 тест драйв

CarMarket.bg

Citroen is Back! Това заявиха организаторите на международния тест драйв на С4/С4 Х, провел се в края на януари край Барселона. И причината за тази гръмка заявка не идва от факта, че споменатите модели са ново, четвърто поколение (и двата са фейслифт на модела, дебютирал през 2021 г.). В никой случай не са и новаторски семеен хечбек от Citroen, все пак измина половин век, откакто европейските медии присъдиха на GS приза „Автомобил на годината“ в Европа.

Споменавайки думата хечбек, трябва да дам перспектива и в тази посока. Трудно е да го определим като класически хечбек, защото е по-висок от конкурентите. От друга страна не е достатъчно висок, за да го класифицираме като кросоувър. И макар да предлага много атрактивна линия на покрива, не е купе.

Едно е сигурно, обновеният C4 е семеен автомобил, който се отличава в трафика, нещо, в което Citroen е традиционно добър и този случай не е по-различен. За разкош французите ни предлагат и още по-нетрадиционния фастбек С4 Х, нещо средно между седан, кросоувър и купе, който е особено популярен в Турция, привличайки клиентите с много голям багажник. У нас той е не по-малко популярен, тъй като на него се падат около 45% от продажбите на модела. И все пак, по-традиционният С4 си остава едно от остриетата на Citroen, тъй като е №2 по продажби в сегмента на класическите хечбеци от сегмент С, където лидер неизменно е Golf.

Но защо Citroen е сигурен, че отново е на автомобилната карта? Отговорът е лесен, защото завърши пълното обновяване на моделната си гама, което започна с дебюта на концепцията Oli през 2022 г., чийто дизайн гени виждаме тук, а още по-отчетливи са те в С3, както и в С3 Aircross, който тествах също, но ще го представя подробно през март.

CarMarket.bg

След като уточних няколко основни постановки, минавам към най-същественото в този фейслифт: дизайнът. Драстично променен. Дори мога да използвам определението кардинално, тъй като подобни промени не са характерни за фейслифт, а за нов модел. И все пак дизайнерите на Citroen са играли на едро, за да вкарат С4/С4 Х в крак с новия дизайнерски език. А той, освен с новото 2D лого, което на мен ми харесва, заменящо големите шеврони, се отличава с нова решетка, броня, светлини. Цялата предница е напълно нова, като заоблените детайли отстъпват място на по-острите, хоризонтално изпълнени линии. Така, освен силно обновено лице, дизайнерите придават визуално по-голяма широчина, но по-важното – по-сериозен облик.

Хечбекът се отличава с висок профил, но с много атрактивна линия на покрива, която позволява на маркетинга на Citroen да използва дори думата „купе“, но това е малко пресилено. Петата врата завършва със спойлер, хоризонталният светлинен подпис на задните светлини е свързан визуално с голям надпис Citroen. Самите светлинни блокове са релефни, изтеглени силно в двата калника.

CarMarket.bg

При С4 Х дизайнът отзад е малко по-постен, като разликите с хечбека започват от В-колоната назад. Лично на мен ми допада много повече С4, но силата на С4 Х е обемът на багажника от 510 литра, докато при хечбека той е само 380 л. При него обаче вратата се отваря широко нагоре, докато при С4 Х капакът е като на традиционните седани, а не като при Octavia да речем, което прави невъзможно товаренето на големи обекти. Иначе за море ще е чудесен, защото съпругата ще може да натовари всички куфари и детско оборудване за плажа без проблеми.

Два са новите цветове - Manhattan Green и Mercury Grey, които вървят с още четири цвята. Опцията за черен покрив, колони и капаци на огледалата остава. Клиентът може да поръча и нов дизайн на 18-цоловите джанти.

CarMarket.bg

Интересното е, че тези промени не са отразени и в интериора, където единствената визуална разлика виждаме на волана с новото лого, както и зад него, където е монтиран нов 7-инчов дисплей на приборното табло. По-голям, но все пак изглежда малко странно и не толкова модерно спрямо преките конкуренти. Графиката на централния дисплей е подобрена, но от бързината на реакция има какво да се желае. Достатъчно е да кажа, че след стартиране на двигателя са необходими поне 20-ина секунди, за да се включи самият дисплей. Голямо одобрение има от мен един от физическите два бутона под дисплея, чрез който с едно натискане изключвам звуковото предупреждение за превишена скорост, както и асистента за следване на пътното платно.

CarMarket.bg

Голямата новост тук са Advanced Magic Seats, които дебютираха в модела преди четири години, но сега са оптимизирани с 15% повече пяна, която осигурява по-добра странична опора на тялото. Минус е фактът, че дори и в най-високото ниво на оборудване настройките се правят ръчно.

Няма как да пропусна факта, че при междуосие от 2670 мм, мястото в областта на краката отзад в С4 е 198 мм, което е най-доброто в класа. Облегалката на втория ред седалки може да се накланя на 25 градуса, докато в С4 Х – на 27 градуса.

В областта на задвижването новости няма. Но пък нещо добре познато и обичано вече го няма. Ок, за ръчната скоростна кутия никой вероятно няма да плаче, но за дизеловите 130 к.с. ще си спомняме с носталгия. Лично аз не съм очаквал Citroen да продължи да предлага Hdi в лек автомобил, но когато го разбереш от първо лице, носталгията те завладява.

По време на теста имах възможността да карам бензин с мек хибрид и 136 к.с., но има и такъв със 100 к.с. Има и опция без 48-волтова хибридна система, като разликата е в икономията и цената (идентични нива на оборудване и мощност са с 3400 лв. в полза на чистия бензин, но при средно 1,1 л/100 км по-висок разход).

Електрическите версии са идентични с досегашните: 136 и 156 к.с., които предлагат съответно до 355 и 415 км за С4, до 360 и 425 км за С4 Х. Батериите са съответно 50 и 54 kWh, като и в двата случая максималната скорост на зареждане е 100 kW.

CarMarket.bg

Започвам с теста на С4 с мек хибрид със 136 к.с. Двигателят е познат: 1,2-литров с три цилиндъра, въпросните системни 136 к.с. и 230 Нм. Електромоторът е с 28 к.с., които помагат при ниски обороти и скорости. Както и досега, тази система работи с 6-степенна автоматична трансмисия с двоен съединител на Punch Technologies, която Stellantis обяви официално, че придобива. Защо е втора автоматична трансмисия в гамата? Защото в нея е вградена малка батерия. Компанията твърди, че в натоварения трафик в града тя може да осигури до 50% от времето работа в електрически режим.

Аз почти не карах в градски режим, а на маршрут с изключително много завои, който предполага там да съм с нещо много по-високооборотно и бързо. В един момент съжалих, че нямам Yaris GR Sport в ръцете си, но след това си казах, че Citroen трябва да бъде аплодиран за това, че не преследва абсурдната идея за спортно поведение, която измъчва не малко други модели на пазара, а тя от своя страна води до неприятни усещания.

Не, французите държат на своето си, което винаги се е изразявало в меко и комфортно пътно поведение. А и в крайна сметка всички стигаме до възрастта, в която искаме малко по-спокойно и меко каране.

CarMarket.bg

Ефектът на „летящото килимче“, както го наричат в Citroen, е постигнат с помощта на Advanced Magic Suspension с псевдо McPherson отпред и деформируема греда отзад. Автомобилът не е бърз, никой не иска това от него, но с добре контролирана скорост се справя учудващо добре с безбройните серпентини над Сиджис. Тук ще уточня, че предвид факта, че красивите сини очи на дамата на задната седалка започваха да се изпълват с повече бяло, въобще не съм натискал. Най-осезаемо се усеща звукът от работата на двигателя на високи обороти, а завоите натоварват коляното на десния ми крак, което постоянно е в контакт с твърдата пластмаса, каквато не липсва в интериора.

CarMarket.bg

Нямаше как да не тествам и електрическата версия, като отново заложих на С4. Разликата с С4 Х Electric се крие в малкото отклонение в пробега, което вече уточних няколко абзаца преди това. Разликата в пътното поведение с конвенционалния С4 се открива в тишината на борда, но и в по-прецизното описване на завоите над крайбрежието около Ситжис в Испания. Това се дължи на по-ниския център на тежестта и теглото от батерията. А подобни условия: постоянно високи температури и нужда от придвижване на кратки разстояния от малкия до големия град, както и фактът, че в Испания (и основната част от Европа) се спазват ограниченията на скоростта, електрическият Citroen C4/C4 X е повече от резонно решение за транспорт.

Цените? За цените на С4/С4 Х не мога да ползвам суперлативите, които скоро ще изкажа по адрес на ценовата листа на C3 Aircross. Стартовата цена на С4 (няма промяна за С4 Х) е 53 370 лв. с ДДС за меката 48-волтова хибридна версия. Същата достига 59 168 лв. в топ ниво на оборудване MAX, което тествах аз. Дизайнът трябва да е наистина водещ фактор при избора, защото Golf 8 1,5 TSI (4 цилиндъра срещу 3 при Citroen) започва от 51 152 лв., а двулитровият дизелов модел със 116 к.с. и „ръчка“ – от 53 974. Да, Citroen-ът е с мек хибрид, докато Golf-ът не (има, eTSI стартира от 56 437), нооо, всеки сам си преценя.

CarMarket.bg

Технически характеристики

Citroen C4 Hybrid 136

Размери

Дължина, мм: 4350

Широчина, мм: 1800

Височина, мм: 1525

Междуосие, мм: 2670

Маса, кг: около 1328

Двигател

Тип: 3-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 1199

Макс. мощност, к.с. при об/мин.: 130 при 5500

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин.: 230 при 1750

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 210

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 8,1

Среден разход, л/100 км: 4,7

Вредни емисии СО2, г/км: 107

Базова цена на модификацията, лв. с ДДС: 50 936

Citroen Citroen C4 Citroen C4 X тест драйв