Създадено за Citroen

Citroen Berlingo предлага абсолютно всичко (видео ревю)

В момента Citroen разполага с най-широката и разнообразна гама от лекотоварни автомобили на пазара, но основата на всичко без съмнение е Berlingo, който го има във версии с къса и дълга база, ДВГ (бензин и дизел) и ток, товарен, пътнически и Crew Cab

Ч овешката пирамида е гимнастическа или акробатична формация, в която участват три или повече души, формирайки колона, която се поддържа от други хора. Човешките пирамиди изискват много сила, баланс и гъвкавост, в противен случай тежестта не можа да бъде поддържана дълго време и ще се стигне до преждевременно разпадане.

Berlingo Van, Jumpy и Jumper са основата, на която Citroen се крепи от години, основата, която прекара френската марка през един от най-трудните й периоди, който е на път да свърши с дебюта на С3 и С3 Aircross. На тези три модела се падат 30% от общите продажби на марката, която към 2022 г. държеше над 8% пазарен дял в ЕС в сегмента на лекотоварните автомобили.

Независимо дали сте едноличен търговец, малко предприятие, куриерска фирма или голяма търговска компания, Citroen има опита, за да отговори на всички нужди. Опитът се изразява в това, че предлага лекотоварна гама с обем от 0,5 до 17 куб. м. Това допълва с избор на бензинови и дизелови двигатели, както и на изцяло електрически версии.

Моето внимание е насочено към най-якия от триелементната основа, а именно Berlingo. Откакто моделът се появи на пазара през 1996 г., той е реализиран в тираж от над 1,5 млн. бройки. Неговата трета генерация бе показана през 2018 г., а еликтрическият вариант дойде през 2021 г. Citroen обнови Berlingo преди няколко месеца, с което отпред се появи новото лого и лице на марката, силно обновен интериор с подобрена технология и – най-важното – по-широка гама от преди.

CarMarket.bg

MPV, базиран на лекотоварен ван, е изчезващ вид, нещо, което трябва да видиш, за да повярваш в съществуването му. Причината за това отново се крие в еволюцията и мигрирането на клиентите към SUV-овете. Но Citroen продължава да настоява и да предлага Berlingo и в пътнически вариант, който предлага масивен багажник и много полезни ниши за съхранение на вещи в интериора.

От другата страна е товарното Berlingo, което бих могъл да определя като карго панталони: функционален, удобен и практичен, макар и не най-модерният вариант на пазара.

И макар за този тип автомобили дизайнът да не е водещ, не мога да подмина с лека ръка този аспект. Очевидните новости се откриват отпред, където виждаме една по-изправена предница от една страна. От друга - радиаторната решетка, бронята и фаровете са изцяло променени. Естествено, имаме вече и новото лого.

Отстрани промени няма, ако не броим нов дизайн на джантите. Предлага се и нов екстериорен цвят. Ще маркирам, че пътническата версия се предлага с пет цвята, от които четири металика, за които се доплаща 733 лв.

CarMarket.bg

Важното за една „баничарка“ е какво се случва в товарното отделение. Товарният вариант на Berlingo се предлага с 2 или 3 места и в две дължини (M – 4,40 м и XL – 4,75 м) за всички задвижвания. Общият товарен обем варира от 3,3 до 4,40 куб. м и полезен товар до 1 тон (780 кг за електрическата версия).

Достъпът до товарното пространство е удобен благодарение на задни врати, които се отварят на 180°. Стандартно имаме плъзгаща се странична врата от дясната страна, но като опция, около 1000 лв. може да се поръча и лява плъзгаща се врата (стандартна при оборудване MAX при MPV).

Освен товарна и пътническа версия, Berlingo Crew Cab е нещо средно между двете. Тук основното е металната плъзгаща се преграда. При нужда за превоз на товари, задните облегалки се сгъват, а преградата стига чак до предните облегалки. Обратно, ако ви трябват пет пътнически места, имате ги, но имате и доста щедро вътрешно пространство.

CarMarket.bg

Френските марки, в частност Citroen, не се славят с надеждност, поне не в народния фолклор. Но в съзнанието ми се е запечатал спомен с едно служебно Berlingo. Караше се вероятно от поне 10 човека, беше като лафа за Мара с прозвището „Общата“. Но тази кола просто беше неразрушима. Ние ли бяхме извадили късмет, не знам, но това Berlingo вероятно е превозило десетки хиляди тона товари, служеше ни и като снимачна кола, и никога не ни е изоставяло.

Оттогава мина много време, не съм собственик на фирма с голям автопарк, за да дам отговор на въпроса с надеждността, но вярвам, че трябва да се отървем от стереотипите, които продължават да ни преследват във всичките им форми.

CarMarket.bg

От теорията се връщам обратно на практиката, по-специално към задвижването, а то предлага за всеки по нещо, защото в гамата лекотоварни автомобили на „шевроните“ има дори водороден Jumper.

В нашия случай Berlingo се предлага с бензинов и дизелов двигател, както и с изцяло електрическа версия. Бензиновият агрегат е 3-цилиндров със 110 к.с. и ръчка. Дизеловите мотори са 4-цилиндрови, 1,5-литрови със 102 и 131 к.с., като по-мощният се предлага и с 8-степенна автоматична трансмисия.

Тук е моментът да отбележа, че батерията на електрическото Berlingo е с нетен капацитет от 50 kWh, а електромоторът е с мощност 136 к.с. Обещанията са за 330 км пробег по WLTP, сериозен скок от 20% спрямо преди. При пътническата версия пробегът е до 345 км. Но и в двата случая трябва да се има предвид, че реалният пробег вероятно ще е не повече от 2/3 от обявения, при това при шофиране предимно в града.

Максималната мощност на зареждане е 100 kW, всички модели в порфолиото на Stellantis стигат само до тази цифра, което е далеч от някои конкуренти. На DC зарядна станция с такава мощност Berlingo ще зареди батерията до 80% за 30 минути.

CarMarket.bg

В интериора започвам с най-видимото. Арматурното табло е ново, дигитално. Имаме и нов 10-инчов сензорен екран (от второ ниво на оборудване). Нов е и воланът. При електрическата версия зад волана са добавени лостчета за контрол на силата на рекуперация на енергия.

Голямата хвалба от Citroen е свързана със седалките Citroen Advanced, които ги има и тук, и при товарното изпълнение. Хвалбата е съвсем основателна, защото хората, за които това е работното им място, е от особено значение да се чувстват комфортно. За тази цел тези седалки имат специални странични опори и са обвити във висококачествена пяна и плат.

Друга интересна функция е My Citroën Play, която върви заедно със станция за смартфон. Така всеки водач може да свърже и използва лесно смартфона си, или пък да репликира безжично екрана му върху 10-инчовия дисплей. Пакетът Techno предлага безжично зарядно за смартфон. В този пакет има още безключов достъп и автоматичен климатроник.

Ако взема за пример пътническото Berlingo, при сгъването на всичките му облегалки се отварят до 4000 литра товарен обем. Към това добавям множество практични отделения за съхранение, включително и ниша над шофьора, в които може да се напъхат всевъзможни документи и други вещи.

CarMarket.bg

Само по себе си пътническото Berlingo стои добре на пътя, но с уточнението, че под добре имам предвид за MPV кола. Такава, която не е предназначена да се движи с много висока скорост. Определено се усеща наклон на каросерията в завой, а и ван произходът на модела е закодиран в ДНК-то му. Самата каросерия води след себе си и по-високи паразитни шумове в купето.

Полезно е да отбележа, че Berlingo е изграден на платформата EMP2, разработена, когато Citroen и PSA не бяха под шапката на Stellantis. На същата платформа е изграден и доста добрият C5 Aircross.

Типично за всеки Citroen, този също се движи много комфортно, подтискайки повечето неравности по софийските улици. Видимостта във всички посоки е чудесна. За това допринасят и големите странични огледала, а вертикалната задница го прави лесен за паркиране в градска среда. Аз се наслаждавах на дизеловото задвижване, защото случаите да карам нов автомобил с дизелов двигател стават все по-голяма рядкост. Но нищо не може да се сравни с това да видиш на таблото 4 или под 4 л/100 км среден разход. Е, иска се доливане на AdBlue, но този разход е пренебрежим на фона на горната цифра. Не без значение е и гаранцията от 5 г. или 200 000 км.

CarMarket.bg

За финал оставям темата за цените. Ще се концентрирам върху товарната версия, защото цифрите са адски много. Най-ниската цена е за бензиновия двигател и версията М650 на товарното Berlingo, тя е 46 400 лв. с ДДС. Същата версия с дизелов двигател със 100 к.с. започва от 47 270 лв.

Най-скъпият дизел е Crew Van – 58 310 лв. На върха на ценовата гама е електрическият Crew Van, който започва от 77 144 лв. с ДДС. Както сами виждате, разликата за първоначална покупка между последните две версии е около 20 000 лева.

Това веднага поставя въпроса: защо ток, а не дизел? Отговорът има, но няма да обхваща всички аспекти. Логиката е, че ако Berlingo ще извършва доставки само в града, то на база навъртян километраж би могло да се направи сметка, според която ниските разходи за зареждане на ток и много по-малкото консумативи ще се изплатят доста бързо.

Ако обаче Berlingo ще върти извънградско, то за мен няма две мнения, че ДВГ-то, при това HDi е вариантът, който трябва да бъде избран.

Тест драйв Citroen Berlingo Citroen