Д ВГ или EV, EV или ДВГ. У нас ситуацията винаги е „или“, но в света е по-скоро „и“, защото полюсните мнения поставят единствено разделителни линии, докато съюзът „и“ е обединителен.
Ние твърдо смятаме, че бъдещето е на електромобила. Това е нова технология, в която са инвестирали стотици милиарди и която тепърва ще се развива. Да, темповете може да се позабавят, но никой няма да се откаже от електрическата мобилност.
У нас тя ще продължи да разединява, вместо да обединява. Нашето убеждение е, че не бива и по тази тема да се поставя тънка червена линия. Има клиенти, има и притеснения, понякога обосновани, друг път не. Затова CarMarket.bg иска да се включи в конструктивния диалог по темата електрическа мобилност, защото за нас електромобилът не е само средство за превоз в града, а съвсем адекватен на условията транспорт, с който може да се придвижим до всяка точка у нас и в Европа.
Предполага се, че зад стените на крепостта е се е намирало първото поселище на тракийското племе беси, живяло тук преди повече от 2000 години.
Затова взехме Nissan Ariya и направихме едно пътуване от 372 км и оставащ потенциал за изминаване на още 80 км, за да се разходим до някои не толкова популярни забележителности, за да разкажем за тях и да покажем как се представят електрическите автомобили на терен. В този случай: повече от добре.
Nissan Ariya 87 kWh реално е с потенциал за изминаване на 450 км при 525 км по заводски данни, което е повече, повече от добре.
Нашата първа дестинация от този проект ни отвежда към крепостта „Перистера“ в Пещера, тъй като видинският ми корен ме е обвързал с крепостите.
Уникалното за крепостта над Пещера са двете нейни ъглови кули - източната и южната, които са едновременно църкви. Това е единствената крепост от такъв тип у нас.
Предполага се, че на това място над Пещера е било първото поселище на тракийското племе беси, живяло тук преди повече от 2000 години. Най-интересни са кулите – църкви, които нямат аналог в България.
Съвременната архитектурна реконструкция на крепостта се основава на археологическо проучване, като се придържа към автентичния вид на късноантичното съоръжение.
Името на крепостта идва след една атака на крепостните стени. При нея дъщерята на водача на защитниците на крепостта се хвърля от високите 14 места стени. Тя била облечена с дълга бяла рокля, която при падането й се развявала. Атакуващите били стъписани от тази гледка и започнали да шептят: перистери, перистери..., което в превод от гръцки означава гълъб. Оттук и името: Гълъбовата крепост.