Електромобилите се превръщат в заплаха за германските градове

Пламен Георгиев,
defaultimg

netinfo

Е лектрическите автомобили са бъдещето. Това го признава и германската автомобилна индустрия, която е най-голямата на континента. Към днешната дата електрическите автомобила са едва 1% от 46 милиона автомобила от пътищата в Германия, но към 2035 г. е възможно една на всеки три коли да е на ток.

Достатъчно е да споменем, че Daimler планира да предлага всеки от моделите си в електрически вариант към 2023 г.

Проблемът е, че Германия, както и други държави, подготвящи се за електрическата революция, не е подготвена за нея. По-специално: електропреносната мрежа не е подготвена. Експерти алармират, че се нуждаят спешни мерки, за да може да се посрещнат бъдещите предизвикателства.

Зареждането на един електромобил изисква подобно количество енергия, колкото едно средно домакинство изразходва за три дни. Проблемът ще стане още по-осезаем с т. нар. супер зарядни станции, които консумират огромно количество енергия, за да заредят батерията само за половин час.

Проучване показва, че 80% от електромобилите се зареждат у дома или на работа. “Ако всички искат да заредят своя електромобил в 20 часа, мрежата ще се срине,” предупреждава Томас Фриц, анализатор в Oliver Wyman.

“Дори и при 30-процентен дял на електромобилите, недостигът на електричество ще е огромен, ако не бъдат предприети контрамерки,” предупреждават консултантската агенция Oliver Wyman и Техническия университет на Мюнхен в съвместно проучване. “В следващите пет до десет години урбанизираните райони ще страдат от недостиг на електричество, ако допуснем, че електрическата мобилност навлезе масово на пазара.”

Електрическите автомобили ще предизвикат проблема с тока първо в Мюнхен, Франкфурт или Берлин, а после този проблем ще стане национален. С голяма вероятност може да се заключи, че и други държави ще имат същия проблем. Британската Green Alliance предупреди миналата година, че енергийната мрежа на Обединеното кралство ще има сериозни проблеми в следващите няколко години.

Тя предупреди, че ако не бъдат предприети мерки до 2020 г., местни струпвания на електромобили може да причинят 1% от населението на Великобритания да страда от т. на токови удари, които често повреждат електрическите уреди. Необходими са само 6 електромобила, намиращи се близо един до друг, за да причинят подобен ефект.

Хилдегард Мюлер, която оглавява инфраструктурното подразделение на „зелената” Innogy, част от RWE, коментира, че „основите на контрамерките трябва да бъдат положени веднага”.

Oliver Wyman изчислява, че Германия ще трябва да инвестира до 11 млрд. евро в следващите 15 години, за да подготви електропреносната си мрежа за бума на електромобилите. Г-жа Мюлер от Innogy е съгласна, като нейната сметка казва, че ще са нужни инвестиции от поне 1 млрд. евро годишно до 2030 г.

Анализаторите на Aurora Energy Research смятат, че електрическата мрежа ще трябва да разполага с резерва от 5 гигавата, за да може да поеме консумацията от електромобилите. Това означава, че „зелените” автомобили ще трябва да се зареждат от енергия, добивана от въглища, които са сред най-мръсните енергийни източници.

Но въглищата имат и алтернатива: това са гъвкавите, „отложени” зарядни системи, които ще позволят електромобила да не започне да източва електропреносната мрежа в момента, в който бъде включен в нея, а това ще стане на по-късен етап през нощта.

Ако 30% от бъдещите собственици на електромобили притежават подобна интелигентна зарядна система, тежестта върху мрежата ще се намали съществено, показва проучването на Oliver Wyman и Техническия университет в Мюнхен.

Около 60 компании, включително водещи европейски производители, разработват отворения стандарт EEBUS. Той ще позволи взаимодействие между слънчевите панели, отоплението, домакинските електроуреди и електромобила.

“Клиентите, които са готови да съхраняват електричество в батериите на своя електромобил, за да облекчат електропреносната мрежа, в бъдеще ще могат да печелят пари или поне да пестят пари от своя автомобил,” коментира Гунар Барвалд, Group Development Coordinator for Charging във Volkswagen Group. “Автомобилът трябва сам да може да решава дали батерията е достатъчно заредена, като на база тарифите за електричеството да решава дали е целесъобразно да съхранява електричество в конкретен момента или да го освободи в мрежата.”

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.

Мъск се отказа от заплатата си, за да стане още по-богат

С полицейски електромобили се ходи за донъти, не по работа

Камера за скорост начисли глоби за 1,1 млн. франка за 49 дни

Източник на статията: Vesti.bg

електрически автомобили електромобили