Г игантът в производство на батерии за електромобили отрича някога да е участвал в каквито и да са връзки с военните. Най-големият производител и доставчик на EV батерии в света, е една от компаниите, които Пентагонът ще постави в черния си списък през юни 2026 г. за предполагаеми връзки с китайската армия.
Към въпросния списък е добавена и Tencent – най-голямата технологична фирма в Китай – което означава, че няма да може да работи с Министерството на отбраната на САЩ и местните американски фирми с военни договори. Актуализираният списък вече включва 134 компании, всички от които имат бизнес операции в Съединените щати.
CATL отрича да е китайска военна компания и заяви, че планира да оспори включването си в списъка. Може също така да предприеме правни действия, след като този ход допринесе за спад от 2,8% на цената на акциите й, намалявайки пазарната й стойност с $4,4 милиарда.
Коментирайки пред The New York Times, говорител на CATL заяви, че компанията „никога не се е занимавала с бизнес или дейности, свързани с военните действия“ и че добавянето към „списъка 1260H“ на Министерството на отбраната „не ограничава CATL да извършва бизнес с лица, различни от Министерството на отбраната и се очаква да няма съществено неблагоприятно въздействие върху бизнеса ни.“
Много от най-популярните електромобили в света използват батерии, произхождащи от CATL, и дори някои модели Tesla, продавани на различни пазари, са оборудвани с батерии CATL. Гигантът също така лицензира своята технология за батерии на Ford, който ще използва технологията за изграждане на батерийни пакети в завод за $3,5 млрд. в Мичиган.
Според старши сътрудника във Фондацията за защита на демокрациите, Крейг Сингълтън, контролът на CATL върху данните, събрани от станциите за зареждане на електромобили и системите за управление на батериите, може да позволи шпиониране от страна на китайското правителство. Той каза пред The Washington Post, че китайският закон изисква CATL да предостави на правителството достъп до всички свои собствени и клиентски данни.
Актуализираният списък на Пентагона беше публикуван малко след като Министерството на търговията на Китай добави 10 американски фирми към своя „списък с ненадеждни субекти“.
През 2021 г. Xiaomi беше добавена към списъка 1260H, но успешно съди Пентагона и беше отстранена от него с аргумента, че няма връзки с китайската армия. Включването на Tencent в списъка също е забележително действие. Тя притежава WeChat и се оценява на повече от $480 милиарда. След като избухна новината, че е на прицела на Министерството на отбраната, акциите му паднаха с приблизително 7,3%, намалявайки с $35,4 милиарда пазарната стойност на технологичния гигант.