Най-надеждните дизелови автомобили до 5-годишна възраст

Проучването е направено сред над 21 000 собственици на автомобили на Острова

Volvo XC40

, Volvo

Volvo XC40

Д изеловите автомобили може и да изпаднаха в немилост от правителства и купувачи, но те все още са първи избор за много шофьори. Те си остават най-добрият вариант за тези от нас, които навъртат сериозен километраж през годината, защото са по-икономични. Дизелът е добър избор и ако търсите въртящ момент да теглите каравани или ремаркета.

Проблемът е, че дизеловите коли по правило страдат от повече болежки от бензиновите им събратя. Всъщност, наред с чисто електрическите модели, дизелите са най-податливият на проблеми, с най-висок процент на неизправност от 26. Бензиновите автомобили са по-здрави, с процент дефекти 20, докато хибридите са най-добри от всички, като само 17% от plug-in хибридите (PHEV) и 18% от обикновените хибриди се повреждат

За да направи последното си проучване на надеждност, британското издание What Car? Се е допитало до 21 732 собственици на автомобили за обратна връзка, като въпросите са били свързани с техническите проблеми, които колата им е изпитала през последните 24 месеца.

Искали са също така цената, която е трябвало да бъде заплатена, за да бъде неутрализиран даден дефект, както и колко време е преседяла колата в „бокса“. Проучването, проведено съвместно с MotorEasy, е съставено с помощта на тази информация. То съдържа данни за 178 модела на възраст до пет години от 32 различни марки автомобили.

1. Volvo XC40 (2017-до днес), рейтинг за надеждност: 99,3%

Само 9% от дизеловите Volvo XC40 в това проучване са имали някакъв проблем, в сравнение с 22% от бензиновите. Единствените области, създаващи проблеми на собствениците, са били спирачките и навигацията/инфотейнмънта. Те са отстранявани от дилърите на Volvo бързо и безплатно, гаранционно. Колита са били на пътя след по-малко от седмица.

 Volvo XC60

Volvo

Volvo XC60

2. Volvo XC60 (2017-до днес), рейтинг за надеждност: 96,2%

По-големият Volvo XC60 е почти толкова надежден, колкото и XC40, но той е класиран втори заради факта, че е отнемало повече време появилите се проблеми да бъдат неутрализирани от дилърствата. 68% от бензиновите и хибридните версии на модела са били ремонтирани за ден или по-малко, докато 20% от проблемните дизелови версии на модела е трябвало да чакат колата си повече от седмица. Но пък всичко е било безплатно. Отново спирачките се посочват като основен проблем.

 Jaguar F-Pace

Jaguar

Jaguar F-Pace

3. Jaguar F-Pace (2016-до днес), рейтинг за надеждност: 95,4%

Jaguar F-Pace е много по-надежден от някои други модели на марката, поне според собствениците, като само 15% от колите са имали някакви дефекти. Климатикът, акамулаторът, купето и електрониката (несвързана с двигателя) са сред проблемите. Макар 24% от проблемите да са изкарвали колите от строя за повече от седмица, Jaguar е покривал всички разходи.

4. Audi Q7 (2015-до днес), рейтинг на надеждност: 95,2%

Само 11% от моделите Audi Q7 са имали дефект, като двигателят е единствената (но пък сериозна) проблемна зона. Половината от показалите някакъв проблем коли са били поправяни в рамките на ден, другата половина се преседявали в сервиза над седмица. Audi е покривал разходите за половината сервизни дейности, но другата половина са плащали сметки до 750 британски лири.

 BMW X5

BMW

BMW X5

5. BMW X5 (2018-до днес), рейтинг на надеждност: 95%

Един от десет Х5 в проучването е имал проблем. Основната част от тези проблеми са били свързани с електрическите системи двигателя и други електрически компоненти. Всички коли са престоявали в „бокса“ над седмица, но поне ремонтите са били поемани от производителя.

6. Mercedes GLC (2015-до днес), рейтинг на надеждност: 94,8%

Електрически проблеми с кормилната система и други са причина за 18% от дефектите. Всички коли са оставали в движение, но 67% от тях са оставали в сервиза над седмица, а 33% повече от седмица. Ремонтите са били безплатни.

 Volkswagen Tiguan

Volkswagen

Volkswagen Tiguan

7. Volkswagen Tiguan (2016-до днес), рейтинг на надеждност: 94%

Бавните ремонти свалят резултата на Tiguan: 44% от ремонтите са продължавали повече от седмица. Само 13% са докладвали проблеми със своите коли, като най-често те са били свързани със спирачките, акумулатора, ауспуха, навигация/инфотейнчънт и кормилна система. Всички дефекти са били гаранционни.

8. Volkswagen Golf (2013-2020 г.), рейтинг на надеждност: 93,5%

Предишното поколение на Golf е един от най-популярните автомобила, за щастие е доста надежден, като само 7% от респондентите са съобщили за някакви главоболия с колата си. Половината от тях са били ремонтирани за ден, останалата половина за повече от седмица. Volkswagen е покривал разходите в 67% от случаите, докато останалите 33% е трябвало да платят сметки между 101-£300 лири. Проблемни са били купето и електрически системи в двигателя.

 BMW X3

BMW

BMW X3

=10. BMW X3 (2018-до днес), рейтинг на надеждност: 93%

Едно от четири BMW X3 в този рейтинтг е имал проблеми, свързани главно с двигателя, електрически системи в двигателя, навигация/инфотейнмънт, климатик. Разходите са били поемани от BMW, като 30% от проблемите са отстранявани за повече от седмица.

=10. Ford Focus (2018-до днес), рейтинг на надеждност: 93%

Скоростна кутия/съединител са слабите места на автомобила, като 20% от респондентите са съобщили проблеми с колите си. Те са отстранявани бързо и безплатно. Всички коли са преседявали в сервиза под седмица.

Източник на статията: whatcar.com

рейтинг за надеждност WhatCar надеждност