Цената на бензина стигна почти 3 лв., вече ни подготвят за 3,50

Преди няма и месец хора наливаха гориво в цистерни за мляко, но изглежда, че това беше само прелюдия.

Пламен Георгиев,

И стерията по бензиностанциите от преди няколко седмици беше колкото комична, толкова е трагична. Но в сутрешния блок на Нова телевизия експерт изказа мнение, което ще ни доведе до доста трагични последици за джоба ни, както директно на бензиноколонката, така и индиректно чрез инфлацията при хранителни продукти и услуги, пряко свързани с горивата.

Причината за това са кадрите от Буча, показващи нечовешкото насилие върху мирни жители, които буквално взривиха общественото мнение в Западния свят. В следствие на което в момента текат политически и икономически совалки, които да вземат решение „За” или „Против” пълния отказ от руски нефт и газ. Германия, която разчита на 40% доставки на газ от Русия, заяви, че това може да доведе до двуцифрен ръст на инфлацията в страната и до рецесия, невиждана от десетилетия. Но може да се очаква, че наистина ще последва ход за отказ от руските доставки на горива, което вероятно ще доведе до драстичното им нарастване у нас и в цяла Европа. Още повече, че Урсула фон дер Лайен ще посети Украйна тази седмица и вероятно това също ще окаже своето влияние върху крайното решение.

Тази сутрин в „Здравей, България” Мартин Владимиров, експерт от Центъра за изследване на демокрацията, разсъждава по темата. Крайният извод е, че цената на суровия петрол вероятно ще скочи до нива, които не сме виждали до момента, ако санкциите станат още по-строги и засегнат доставките на петрол и газ.

В момента сме в условията на потенциално ембарго на вноса на суров петрол от Русия. При по-строги мерки – вероятно цената на суровия петрол ще скочи до нива, които не сме виждали до момента и горивата ще поскъпнат шоково. При потенциално ембарго на руския петрол за Европа цената на барел може да достигне и до 200 долара. При такъв сценарий цена от около 3,50 лева за литър бензин ще ни се струва ниска цена за горивата”.

„Това много зависи от движението на суров петрол на международните борси. Мисля, че моментното поскъпване на горивата в момента се дължи на повишената цена на сорта „Брент” преди около месец. Това сега е по-скоро закъснение на поскъпването. По принцип рафинериите произвеждат горива първо с наличния петрол закупен по-рано и след това попълват запасите си. Важно е да се отбележи обаче, че българската рафинерия преработва руски петрол „Уралс”, който се котира значително по-евтино от другите”, уточни Владимиров.

бензин петрол горива цени на горивата бензиностанции Еко