VW T-Cross: Polo(во) съзряване (тест драйв)

,
defaultimg

Volkswagen

П роблеми с ранното полово развитие е имало винаги. То (също винаги) предизвиква доста тревоги у родителите, но днешната тенденция показва, че такива деца стават все повече и това вече се приема като нещо нормално (стига да не става въпрос за случаите на много ранно развитие на процеса, при който се изисква лечение.)

Тази тенденция не подмина и Volkswagen, който лансира претендента си за лидерство при компактните кросоувъри от сегмент В SUV. Претендент, защото говорим за Volkswagen, защото е кросоувър и на трето място – защото е един от най-евтините представители на марката.

Тя се позабави с разрастването на моделното си кросоувър семейство, но в момента в него вече има цели петима членове, което я изкарва на полпозишън на европейския пазар.

---

След като Renault натрупа няколкостотин хиляди продажби на гърба на Captur, Volkswagen реши, че е време да се присъедини към партито: T-Cross реално е напомпано с хормони Polo, само че много по-атрактивен на външен вид. Причината е, че тези хормони са довели до съзряването на T-Cross, който е 54 мм пo-дълъг oт Роlо, c ĸoгoтo дeли шacи, силовите агрегати и много интериорни детайли. Toй e cъc 120 мм пo-ĸъc oт Т-Rос и c 380 мм пo-ĸъc oт Тіguаn. Именно с последния член от семейство „Т” се запознахме наскоро на Майорка.

Vesti.bg

В Европа мини кросоувърите - Renault Captur, Peugeot 2008, Opel Crossland, Citroen C3 Aircross, Hyundai Kona, Kia Stonic - използват една и съща рецепта, а именно платформата на хечбек от сегмент В. Както и при Volkswagen T-Cross, те се предлагат само с предно предаване.Разбира се, винаги има изключения, които идват и с опция за 4х4 (Suzuki Ignis например), но тези версии са много малка част от общите продажби на конкретния модел.

T-Cross няма да има такава версия, тъй като платформата, на която е конструиран (MQB-A0), по принцип не предвижда монтирането на независимо задно окачване и заден редуктор. А за тези, които толкова много искат пълноприводно задвижване, Volkswagen има отговор на тези нужди: T-Roc.

Vesti.bg

Иначе рецептата за повдигането на T-Cross е сравнително лесна: просветът е увеличен (до 184 мм) благодарение на високопрофолни гуми, по-дълги пружини и амортисьори.

Главното отличие на T-Cross от донора е оригиналното купе. Широчината е идентична, дължината е с 55 мм по-голямо, но на височина той е пораснал с 14 см. Благодарение на това, пътниците се радват на сериозен запас пространство в областта на главата, а за сметка на по-вертикалното (предните седалки са повдигнати с 67 мм спрямо Polo) позициониране на седалките – усещането за пространство е повече от впечатляващо дори за хора с височина над 1,80 см.

---

Именно с вътрешен обем T-Cross изпреварва донора си, защото към това може да се добавят и плъзгащите (ход 14 см) се задни седалки. Това позволява обемът на багажника да варира между 385 и 455 литра. Облегалките се сгъват, което също е предимство спрямо класическия хечбек, защото така се отваря товарен обем (1281 л), достатъчен за превоз на велосипеда на сина ви.

Дизайнът може да бъде определен като типичен за новата вълна модели на Volkswagen, като на мен особено ми допаднаха затъмнените стопове, визуално обединени чрез светлинен елемент по широчината на вратата на багажника. R-Line пакетът по принцип е върхът на сладоледа, предлагащ се в ярко син цвят. Аз обаче харесах най-много избождащия оранжев (светлосиният също е страхотен) цвят с открояващите се черни прагове и „вежди”  на калниците, придаващи на модела по-мощно излъчване. Допълнителните оранжеви джанти са доплащат, но за модел, който е насочен към младата аудитория, тези възможности за персонализация са от ключово значение за успеха в този сегмент.

Същото важи и за интериора. Той буквално крещи в лицето ви, ако бъде доплатено за контрастното оранжево изпълнение на арматурното табло, централната конзола и част от седалките. Този цвят придава свежо, оригинално, ярко усещане. Струва си, защото тази опция не е никак скъпа, а черно-сивата конфигурация прихлупва интериора.

---

Иначе тук ще откриете типичната за Volkswagen картина: изпипана до съвършенство ергономика, много приятен като дебелина и захват волан, позициониран високо волан на мултимедийната система (гарантиращ отлична видимост), а под него – въздуховодите на климатичната система. Не мога да не отбележа, че по арматурното табло няма нито един мек на допир материал, както в T-Roc например, но причината за това е ясна: понижаване на цената с цел доближаване до конкурентите. И още един факт, който ме изненада: дебелината на вътрешната облицовка на вратите е доста малка, заради което няма да може да заемете любимата си позиция зад волана, а именно лявата ръка подпряна на вратата.

Голямата изненада е пътното поведение. Въпреки по-високия център на тежестта, в T-Cross не се усеща накланяне на каросерията в завой, но трябва да призная, че не съм и карал спортно. Окачването е на границата между твърдото и комфортно возене, а воланът е учудващо информативен, защото инженерите са се опитали да придадат спортен характер на новия паркетен SUV-играч.

---

При това отлично балансирано пътно поведение Polo може да позагуби част от клиентите си, които може да предпочетат да седнат малко по-високо, без това да се отрази на пътното поведение. Още повече, че T-Cross е по-просторен, с по-голям багажник, а и може да го паркирате на тротоара, ако се наложи да търсите подобно решение, каквото в столичния Борово е задължително.

Vesti.bg

T-Cross атакува пазара с два 1,0-литрови, 3-цилиндрови двигателя, като версията с 95 к.с. няма да се предлага в България. Дизеловият 1,6 TDI е само с 95 к.с., затова не му обърнах особено внимание. Насочих него към бензиновата версия със 115 к.с., която пасва идеално на размерите и теглото (около 1200 кг) на модела. Сигурен съм, че появата на 1,5 TSI със 150 к.с. (догодина у нас) ще превърне малкия кросоувър в истинска оса на пътя, но и с 3-цилиндровият агрегат той се представи чудесно.

Дизеловата версия върви и с 5-степенна „ръчка”, докато двата бензина се предлагат с ръчна 6-степенна трансмисия и 7-степенна DSG. Карах и двете модификации, като в първия случай постигнах среден разход от 6,4 л/100 км, докато автоматикът ми даде с литър по-висок разход, но пък него натисках повечко.

Убеден съм, че трябва да изберете именно версия с автоматична трансмисия, която гарантира една по-висока остатъчна стойност, а и в града, където основно ще се използва моделът, автоматикът има своето голямо предимство. Също толкова убеден съм, че трябва да доплатите 680 лв. и да оборудвате модела с дигиталното приборно табло на VW: по-приятно е за окото, като също ще се погрижи за остатъчната стойност на модела. И докато говоря за пари, трябва да кажа, че ценовата листа на T-Cross ме изненада много, приятно при това. Лидерът тук е Captur. Във второто ниво на оборудване (Zen), с бензинов TCe двигател, но със 130 к.с., моделът струва 34 440 лв. с ДДС. Докато T-Cross, който излиза сега на пазара, струва 35 284 лв. с ДДС (второ ниво Life, 115 к.с., 6-степенна механична кутия). При такова ценово позициониране аз лично нямам дилеми какво бих избрал.

Vesti.bg

Технически характеристики

Volkswagen T-Cross 1,0 (115) TSI

Размери

Дължина, мм: 4108

Широчина, мм: 1760

Височина, мм: 1584

Междуосие, мм: 2550

Маса, кг: 1250

Двигател

Тип: редови, 3-цилиндров, турбо

Работен обем, куб. см: 999

Макс. мощност, к.с.: 115

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 220 при 2000-3500

Динамика

Макс. скорост, км/ч: 193

Ускорение 0-100 км/ч, сек: 10,2

Среден разход, л/100 км: 5,1 – 4,9

Вредни емисии СО2, г/км: 115-111

Базова цена на тествания модел, лв. с ДДС:33 279

Топ цена на тествания модел, лв. с ДДС: 40 345

Източник на статията: Vesti.bg

тест драйв Фолксваген Т-Крос VW T-Cross Volkswagen Volkswagen T-Cross