Мъск: светът трябва да плати $10 трилиона, за да премине на зелена енергия

Милиардерът казва, че ако светът реши да не се отказва от изкопаемите горива, това ще струва $14 трилиона

Пламен Георгиев,
Илон Мъск

Getty Images

Преходът на света към напълно чиста енергия ще струва $10 трилиона във инвестиции, но цената ще е $14 трилиона, ако продължи да разчита на изкопаемите горива. Такава сметка прави милиардерът Илон Мъск.

През следващите 20 години ще са необходими огромен брой заводи за производство на соларни панели и метали, за да се осигури възобновяемата енергия и устройствата за съхранението й, с които да се захранва световната икономика с напълно чиста енергия. Това е становището на Мъск в Master Plan Part 3, публикуван в края на миналата седмица.

Визионерът смята, че за изтласкване на изкопаемите горива светът ще се нуждае от модернизирани електропреносни мрежи, захранвани от вятърна и слънчева енергия, ще са необходими гигантски акумулаторни ферми и подземни водородни пещери за съхранение на това електричество. Тежките индустрии ще трябва да кардинално да се преоборудват и променят, отоплението и охлаждането на домовете и заводите ще трябва да става с термопомпи.

Всичко това ще изисква колосални инвестиции, но още по-висока ще е цената, ако светът продължи да разчита на петрол, въглища и природен газ. Изчисленията са, че цената за това ще възлезе на 14 трилиона щатски долара през следващите две десетилетия.

Мъск изчислява, че глобална енергийна система ще изисква около 30 000 гигавата възобновяема енергия и 240 000 гигаватчаса батерии за съхранението й. За да придобият значение тази цифри, данните на BloombergNEF казват, че през 2021 г. в света са добити 3214 гигавата енергия от възобоновяеми източници, докато до края на 2030 г. същият доклад изчислява, че светът ще разполага с капацитет от 1432 гигавата батерии за съхранение на енергия.

Всички тези цифри са колосални, но не и според Мъск, който казва, че въпросната инвестиция от 10 трилиона е 1/10 от световната икономика ($100 трилиона), при това разпръсната в период от 20 години.

Говорим за 0,5% от световната икономика за период от 20 години”, казва пред инвеститори преди месец.

Планът на Мъск означава, че металодобивната и металообработващата индустрии ще избухнат. Ще са необходими около $500 млрд. за добив на метали и над $650 млрд. за преработка и производство на никел, литий, мед и други, които да се използват за батерии и оборудване за съхранение на чиста енергия, предрича Tesla.

Изчисленията показват, че светът ще трябва да изкопава по 3,3 гигатона – 3,3 милиарда метрични това! – земна маса всяка година, за да извлича нужните метали за този преход.

Това звучи колосално, но отново е в пъти по-малко от сегашната ситуация, при която годишно се изкопават 15,5 гигатона за добив на изкопаеми горива.

Източник на статията: autoblog.com

Master Plan Part 3 Илон Мъск зелена енергия възобновяеми енергийни източници изкопаеми горива Tesla