В изследване, проведено от Института за транспортни проучвания към Германския космически център, половината от респондентите в Германия са отговорили, че използват обществен транспорт по-малко или много по-малко отколкото преди избухване на пандемията.
Много от тях отговарят, че основната причина за това е страхът от заразяване. Тези страхове не показват признаци за отслабване, тъй като същото проучване, проведено през април, в пика на първата вълна, e показало същите резултати.
Covid-19 ще накара хората да купуват повече коли
“Става ясно, че нещата няма току така да се върнат към предишното положение”, заявява ръководителят на института Барбара Ленз. „По-скоро става въпрос как ще изглежда „новото нормално” по отношение на мобилността. Поведение, което се възприе за пръв път по време на тази безпрецедентна ситуация, се превърна в нещо нормално и то оказва влияние върху начина на живот.”
Ленц добавя, че докато много хора работят от вкъщи, тези, които пътуват, е много по-вероятно да го правят с личен автомобил. Нещо повече, пандемията засегна тежко и споделеното пътуване.
Covid-19 ще свали хората от обществения транспорт
Броят на хората в Германия, използващи обществен транспорт, е спаднал до 20% от капацитета по време на изолацията през март и април, но след това се е увеличил до 60-70% от капацитета. Въпреки това, проучването установява, че жените имат по-големи опасения от мъжете, докато младите хора и жителите на градовете също се чувстват неспокойни.
„Това е тревожно развитие. В крайна сметка това са именно групите, които често използват местния обществен транспорт в ежедневния си живот. Местният обществен транспорт наистина е един от най-големите губещи в тази криза“, добавя Ленц.
Разбира се, това не е тенденция, която може да се наблюдава само в Германия, тъй като много градове и страни по света съобщават за по-малко хора, които използват обществения транспорт.
1400 к.с. за $1,45 млн.: най-най автомобилът от Китай