В чера стана ясно, че прокуратурата има идея (която не е новост) да се въведат промени в наказателния кодекс, според които да се отнема автомобилът, ако шофьорът му причини смърт на пътя или се установи, че алкохолът в кръвта му е над 2 промила. От прокуратурата изтъкват, че подобна практика има във Франция, Италия и Германия, съобщава НОВА ТВ.
В момента при шофиране с над 0,5 промила алкохол минималната глоба е 500 лв. и отнемане на шофьорската книжка. При над 1,2 промила се образува досъдебно производство, а водачът може да получи между една и три години затвор и глоба от 200 до 1000 лева.
Когато се установи управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол или наркотици, да се отнема в полза на държавата управлявания автомобил тогава, когато, разбира се, то е собственост на дееца“, обяви предложението зам.-главният прокурор Красимира Филипова.
Но адвокатите са на мнение, че това не може да се случи. Така смята адвокат Людмил Рангелов.
Самото шофиране, самото действие, самото управление – то е деянието, с което се реализира това престъпление“, подчерта юристът.
Още по-категоричен е адвокатът и бивш вътрешен министър Емануил Йорданов.
„Тази идея е стара и е чист популизам. В последния ден е и плод на кризисен пиар от страна на прокуратурата”.
По думите му решение на КС дава отговор на въпроса може ли да бъде наложена подобна мярка.
Решението е блестящо мотивирано. Подобна мярка може да създаде повече проблеми, отколкото да реши такива”, каза Йорданов. „Представете си, че автомобилът е лизингов. Как ще конфискуват на търговско дружество автомобила”, заяви Емануил Йорданов.
Въпреки това не бива да подценяваме продължаващата десетилетия война по пътищата. Статистиката показва, че от началото на годината по пътищата ни са загинали 115 човека, което е с 36 повече спрямо миналата година.
По данни на Института по пътна безопасност през миналата година, вследствие от катастрофи на пътя, са загинали 561 човека. От тях в пет случая е ставало дума за алкохол или наркотици. Или под един процент от всички загинали, пресмята Богдан Милчев и предлага вместо конфискация на автомобила, да се намали допустимата алкохолна граница за шофиране на кола от 0,5 на 0,2 промила.
Тогава няма да изкушаваме хората да пият по една бира и да мислят, че ще им се размине“, смята пътният експерт.
Друга от идеите на Милчев за по-малко жертви на пътя е да се намали скоростта на магистралите. По думите му България е с най-висока скорост на магистралите в целия Европейски съюз.